Bezpieczeństwo pracy z prądem

Bezpieczeństwo pracy z prądem

Bezpieczeństwo pracy z prądem

by 11 listopada 2015 1 comment

Każda osoba, która chociaż raz miała styczność z pracami elektrycznymi powinna zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest zadbanie o swoje bezpieczeństwo. Sprawdź, jak to zrobić i zmniejszyć ryzyko porażenia.

Prąd elektryczny – negatywne działanie

Praca z prądem elektrycznym to nie tylko ryzyko porażenia, ale również możliwość uszkodzenia wzroku, oparzenia i wtórne skutki związane np. z upadkiem po porażeniu. Na wielkość obrażenia wpływa kilka czynników:

– rodzaj prądu

– czas przepływu

– kondycja organizmu oraz warunki otoczenia.

Dlaczego człowiek nie puści przewodu elektrycznego?

Podczas porażenia, prąd powoduje nagły skurcz mięśni, który jest bardzo silny. Z tego powodu po złapaniu się takiego przewodu nie jesteśmy w stanie już go puścić. Mimo, że ustalono wartości napięć bezpiecznych dla prądów przemiennych ( częstotliwość 50 Hz – U < 30 V) oraz prądów stałych ( U < 60V) to w większości sieci elektrycznych napięcie wynosi 230V. Jest ono zaliczane do niebezpiecznych i przed przystąpieniem do pracy należy odpowiednio się zabezpieczyć.

Bezpieczeństwo pracy z prądem:

ochrona podstawowa,

– ochrona dodatkowa,

– obostrzona ochrona dodatkowa.

Ochrona podstawowa to przede wszystkim wszelkie zabezpieczenia, które ograniczają bezpośrednie zetknięcie się z prądem do minimum. Znajduje się w większości odbiorników energii elektrycznej. W przypadku, gdy pracujemy z częściowo lub całkowicie nieizolowanymi przewodnikami musimy wykonać trzy podstawowe czynności: zerowanie, separacja oraz obniżenie napięcia.

Prace z prądem zawsze powinny być wykonywane przy obniżonym lub nawet całkowicie wyłączonym napięciu. Przed przystąpieniem do pracy sprawdzamy, czy napięcie w obwodzie faktycznie jest obniżone lub wyłączone.

Ochrona przed porażeniem prądu

Oprócz podstawowych czynności, które należy wykonać podczas pracy z prądem warto wyposażyć się w indywidualne środki ochronne, zwłaszcza przy większych pracach remontowo-budowlanych.

Do takich środków zalicza się:

– rękawice i obuwie elektroizolacyjne

– sprzęt chroniący twarz i oczy

– kaski ochronne

Ważne! Jeśli nie znasz się na elektryce wezwij eksperta – brak wiedzy i odpowiedniego przygotowania są główną przyczyną wypadków. Pierwszym krokiem zawsze jest upewnienie się, czy bezpieczniki są wyłączone lub przewód naprawianego sprzętu elektrycznego jest wyjęty z gniazdka.

1 Comment so far

  1. Agata
    #1 Agata 27 czerwca, 2017, 10:29

    Czy tekst jest wartościowy i wiele wnosi? Nie wiem.
    Ale jest bardzo ciekawy i dobrze napisany.

    Odpowiedz

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wszystkie inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.

one × three =