Kiedy powinniśmy ocieplać poddasze i wykonywać prace wewnętrzne na strychu?

Kiedy powinniśmy ocieplać poddasze i wykonywać prace wewnętrzne na strychu?

Kiedy powinniśmy ocieplać poddasze i wykonywać prace wewnętrzne na strychu?

by 14 sierpnia 2015 0 comments

Strych coraz częściej staje się przestrzenią do zagospodarowania, a nie tylko miejscem składowania niepotrzebnych sprzętów. Od czego zacząć prace wewnętrzne na strychu? Kiedy powinniśmy ocieplać poddasze?

Kiedy powinniśmy ocieplać poddasze i wykonywać prace wewnętrzne na strychu?

Pomieszczenia na strychu zwłaszcza mieszkalne staną się komfortowe tylko i wyłącznie wtedy, gdy zadbamy o właściwą izolację i ocieplenie poddasza. Na sposób wykonania ocieplenia wpływają m.in.: wysokość krokwi czy rodzaj folii dachowej.

Kiedy ocieplać poddasze?

Za ocieplenie zabieramy się wtedy, gdy gotowa jest konstrukcja dachu i jego pokrycie. Warto też sprawdzić wiatroizolację. Jeśli ocieplasz stary dach sprawdź stan więźby oraz szczelność poszycia dachowego – przed ocieplaniem należy dokonać niezbędnych napraw.

Pamiętaj, podczas ocieplania poddasza używa się wełny mineralnej, która bardzo chłonie wilgoć, dlatego ważne jest, aby w momencie rozpoczęcia prac wszystko było dobrze wysuszone i przewietrzone.

Każde prace budowlane powinny być wykonywane w określonym porządku. Zaczynając od planowania, poprzez rozmieszczenie instalacji, tynkowanie, izolację i układanie podkładu podłogowego, wykańczanie skosów poddasza, wyrównanie podłóg, układanie płytek, malowanie, układanie paneli i montaż drzwi.

Pracę wewnętrzne na strychu warto rozpocząć w momencie zakończenia większości prac mokrych w pozostałych pomieszczeniach.

Ocieplanie poddasza – co potrzebne?

W zależności od wysokości krokwi oraz rodzaju użytej folii dachowej będziemy potrzebować materiał termoizolacyjny (np. wełna szklana), folię paroizolacyjną, taśmy izolacyjne, gwoździe, zszywki do folii i drut wiązałkowy. Przydatne narzędzia to młotek, zszywacz budowalny oraz ostry nóż lub nożyce.

Zamiast wełny mineralnej możesz użyć styropianu lub mat z włókien drzewnych. Mimo wszystko wełna szklana jest popularna ze względu na swoją sprężystość, co jest bardzo praktyczne zwłaszcza przy ocieplaniu przestrzeni między krokwiami.

Jak ocieplać poddasze?

  1. Zaczynamy od pomiaru rozstawu krokwi i przygotowania materiałów ( wełna powinna być o 1-2 cm szersza) – pamiętaj o zabezpieczeniu sznurkami od spodu.
  2. Następnie wykonaj drugą warstwę ocieplenia z montowaniem metalowej konstrukcji.
  3. Warto zakupić folie paroizolacyjną, która dodatkowo chroni wełnę przed wilgocią.
  4. Przykręć płyty gipsowo-kartonowe.
  5. Zajmij się aranżacją wnętrza.

Aby uzyskać maksymalne efekty należy zachować kolejność wyżej opisanych wykonywanych prac, a następnie zająć się montażem ścianek działowych, wykonaniem okładziny połaci dachowej i dopiero na końcu przygotować posadzkę i podłogę.

Dobrze wykonanie ocieplenie poddasza zapewnia ochronę przed upałami w lato i mroźnymi temperaturami w zimie.

Powiązany wpis dla Instalacje grzewcze

Podobny wpis z kategorii Instalacje grzewcze

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<