Pracujesz z ciężkim sprzętem? Zadbaj o swój słuch!

Pracujesz z ciężkim sprzętem? Zadbaj o swój słuch!

Pracujesz z ciężkim sprzętem? Zadbaj o swój słuch!

by 18 listopada 2015 0 comments

Hałas to wszelkie nieprzyjemne, dokuczliwie i długo trwające zewnętrzne oddziaływanie na narząd słuchu. Jeśli w Twojej pracy natężenie hałasu przekracza 85 dB to powinieneś zadbać o właściwą ochronę słuchu. Kiedy hałas zaczyna być groźny i jakimi środkami ochrony dysponujemy?

Hałas a stan zdrowia

Hałasem określimy każdy niepożądany dźwięk, który jest uciążliwy lub przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia. Wyróżnia się hałas przemysłowy, komunalny oraz komunikacyjny. Z punkty widzenia pracowników najbardziej niebezpieczny jest hałas przemysłowy związany ze:

– stanowiskiem pracy, maszynami, procesami technologicznymi czy pomieszczeniem.

Na hałas ten narażone są szczególnie osoby pracujące na terenach zakładu przemysłowego, wytwórczego oraz rzemieślniczego. Najwyższe poziomy hałasu zanotowano przy pracy wentylatorów, pracy młotów pneumatycznych czy pracy z ciężkim sprzętem. W zależności od rodzaju urządzenia powstaje hałas o rożnym natężeniu.

Pracujesz z ciężkim sprzętem sprawdź natężenie wytwarzanego dźwięku:

  1. Silnik spalinowy – do 125 dB, sprężarka – 113 dB
  2. Narzędzia i silniki pneumatyczne – do 135 dB
  3. Maszyny związane z rozdrabnianiem i kruszeniem – do 120 dB
  4. Urządzenie wewnątrzzakładowe, np. suwnice, przenośniki i podajniki ( do 112 dB)

Ponad 40% pracowników w Polsce zatrudniona jest w nieodpowiednich warunkach – pracują w hałasie powyżej 85 dB. Bez odpowiedniego zabezpieczenia dłuższa praca w takich warunkach przyczynia się do powstania licznych schorzeń, w tym trudności ze zrozumieniem mowy w odległości 50 cm.

Wyróżniamy 4 progi szkodliwości hałasu:

– próg szkodliwości – 55 dB – powodujący zaburzenia snu

– próg uszkodzenia słych – 85 dB – praca przez 8 godzin w takich warunkach przez kilka lat uszkadza komórki słuchowe

– próg bólu – 120 dB – pojawia się silny ból

– próg szybkiego uszkodzenia słuchu – 130 dB – kilka sekund hałasu o takim i wyższym natężeniu uszkadza komórki słuchowe.

Poza tym oprócz pogorszenia się jakości słyszenia zagrożeniem są także pojawiające się ogólnoustrojowe zaburzenia w układzie nerwowym, krwionośnym czy dokrewnym.


aciro.plJak chronić swój słuch?

Przede wszystkim należy dokładnie określić natężenie hałasu, czas jego trwania oraz zastosować właściwie metody ochrony:

– nauszniki przeciwhałasowe

– wkładki przeciwhałasowe

 

 

aciro.plNausznik przeciwhałasowy najczęściej składa się z dwóch nauszników chroniących uszu, przylegając do głowy miękkimi poduszkami uszczelniającymi, które wypełnione są specjalnym materiałem. Nausznik mogą być także przytwierdzane do kasku. Dobrym rozwiązaniem będą również wkładki przeciwhałasowe wkładane w zewnętrzny kanał słuchowy, co powoduje szczelne zamknięcie kanału słuchowego.

Pamiętaj! Twoje zdrowie i bezpieczeństwo powinno być najważniejsze, a długotrwająca praca w hałasie może stanowić poważne zagrożenie, dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<