Bezpieczeństwo pracy przy spawaniu

Bezpieczeństwo pracy przy spawaniu

Bezpieczeństwo pracy przy spawaniu

by 15 marca 2016 0 comments

Spawanie niesie ze sobą spor niebezpieczeństw nie tylko dla naszych oczu, ale również i płuc. Warto wiedzieć jak się odpowiednio zabezpieczać, żeby po pewnym czasie pracy nie musieć narzekać na dolegliwości oczu, czy poparzenia.

Właściwa ochrona oczu

Łuk spawalniczy generuje bardzo jasne światło. Jeśli ktoś będzie bezpośrednio patrzył na spawanie nawet przez stosunkowo krótki czas to i tak będzie to dla niego miało nieprzyjemne konsekwencje w postaci poparzenia rogówki. Powoduje to ogromny dyskomfort i uczucie jak gdyby pod powiekami był piasek. Często stosuje się np. specjalne okulary i maski spawalnicze, które bardzo mocno ograniczają szkodliwe działanie spawarki.

Wielu początkujących spawaczy uważa, że maska jest w zupełności wystarczająca, ponieważ przecież zabezpiecza ona przed łukiem spawalniczym. Warto jednak zauważyć, że wcale tak nie jest, bo nawet spawanie w pomieszczeniu o białych może mieć nieprzyjemne skutki dla skóry. Zawsze kiedy zamierzasz spawać warto jest ostrzec innych, a szczególną ostrożność

Opary spawalnicze

Jest to również element, na który zwraca uwagę mało osób, jednakże opary z różnych stopów aluminium i cynku są niezwykle trujące i szkodliwe dla naszych dróg oddechowych. Nadmierne wdychanie ich prowadzi do ciężkiego zatrucia organizmu, podczas którego występują drgawki, dreszcze i stan grypopodobny. Objawy mogą ustąpić dopiero po kilku dniach.

Zawsze więc spawanie powinno odbywać się w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Profesjonalne zakłady spawalnicze mają specjalne systemy wentylacyjne, które skutecznie odciągają opary.

Ryzyko pożaru

Odpryski powstałe podczas spawania mogą wywołać pożar. Często lądują nawet kilka metrów od spoiny, dlatego też warto zadbać o to, aby w pobliżu miejsca spawania nie znajdowały się żadne materiały łatwopalne. W pomieszczeniu spawalniczym powinna być również gaśnica, która pozwoli na szybkie stłumienie ognia.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<