Czym są i jak działają czujniki ruchu?

Czym są i jak działają czujniki ruchu?

Czym są i jak działają czujniki ruchu?

by 7 października 2021 0 comments

Czujniki ruchu są dziś standardem nie tylko w zakładach przemysłowych, biurach, czy obiektach komercyjnych, ale także w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Czym dokładnie są czujki ruchu, jakie są ich rodzaje i gdzie można je spotkać?

Czujnik ruchu – co to jest?

Czujki ruchu są wykorzystywane do rozpoznawania obiektów i – na przykład – sterowania oświetleniem. Pozwalają automatycznie włączać i wyłączać światło w sytuacji, kiedy ktoś znajdzie się w zasięgu lampy. Czujki ruchu spotkamy także w kamerach (np. popularnych leśnych fotopułapkach), oraz w przemyśle – tam odpowiadają one na przykład za zatrzymanie maszyny, kiedy w zasięgu jej pracy znajdzie się człowiek.

Czujniki ruchu mogą rozpoznawać przemieszczenia obiektów, wykorzystując różne technologie. Czujniki, które spotykamy w domu, najczęściej są wyposażone w detektor podczerwieni. Taki detektor reaguje na temperaturę ciała ludzi i zwierząt, i na tej podstawie może włączyć światło, uruchomić monitoring, lub też zainicjować sygnał w systemach alarmowych. W ten sposób funkcjonują bardzo popularne czujniki PIR.

Czujki ruchu – główne rodzaje

  • Czujnik PIR – jego nazwa pochodzi od angielskiego zwrotu Passive Infra Red. Czujki tego rodzaju działają, wykorzystując wspomniany wcześniej detektor podczerwieni.
  • Mikrofalowy czujnik ruchu – nazywany także radarowym. Jego działanie polega na aktywnym emitowaniu fal elektromagnetycznych. Czujka wysyła fale o wysokiej częstotliwości, a następnie odbiera ich echo. W ten sposób, na podstawie „zniekształceń” fal jest w stanie rozpoznawać ruch.
  • Czujnik zmierzchu – urządzenia te wyposażone są zazwyczaj w fotorezystory, które reagują na spadek i wzrost natężenia światła. Używa się ich przede wszystkim na zewnątrz (np. do oświetlenia ogrodu lub podjazdu). Pozwalają uruchamiać lampy wraz z nadejściem zmroku.

Czujnik PIR czy mikrofalowy czujnik ruchu – wady i zalety

Jaki czujnik ruchu wybrać? Wiele zależy oczywiście od jego przeznaczenia. Zaletą czujników PIR jest ich stosunkowo niska cena, niezawodność oraz uniwersalność zastosowania. Czujki te zużywają również niewiele energii elektrycznej, w porównaniu z urządzeniami mikrofalowymi. Ich wadą jest jednak zależność od temperatury. W gorącym środowisku mogą nie rozpoznawać ruch zwierząt i ludzi (w sytuacji, gdy temperatura otoczenia przekracza 35 stopni Celsjusza, a więc jest zbliżona do temperatury ludzkiego ciała). Nie rozpoznają także ruchu poza polem detekcji (za rogiem korytarza, czy po prostu za przeszkodą, np. meblami).

Czujniki ruchu mikrofalowe pozwalają natomiast rozpoznać ruch także za różnego rodzaju przeszkodami (np. za cienkimi ściankami z płyt gipsowo-kartonowych czy szkła). Jako że działają aktywnie, tzn. zbierają echo z wyemitowanych fal elektromagnetycznych, mogą rozpoznawać także ruchy, które nie są powodowane przez żywe organizmy, np. pojazdy, czy roboty sprzątające. Ich zaletą jest także efektywna praca niezależnie do temperatury otoczenia.

Gdzie kupić czujnik ruchu i dlaczego warto?

Lampy i kamery z czujnikiem ruchu to komfortowe rozwiązania, na które może pozwolić sobie niemal każdy. Urządzenia tego rodzaju są relatywnie tanie, funkcjonalne i nie ulegają częstym awariom. Między innymi dlatego, że ich mechanizm działania jest bardzo prosty. Zarówno czujnik ruchu PIR, jak i wariant mikrofalowy stanowią łatwy sposób na zautomatyzowanie codziennych czynności. Szerokie zastosowanie czujników, ich prosty montaż i bezpieczeństwo użytkowania sprawiają, że produkty te od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością.

Czujniki w różnych wersjach znajdziesz w sklepach z elektroniką, kupisz je również wygodnie online w e-sklepach i hurtowniach oferujących urządzenia automatyki domowej.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<