Detektor tlenku węgla – kiedy jest niezbędny?

Detektor tlenku węgla – kiedy jest niezbędny?

Detektor tlenku węgla – kiedy jest niezbędny?

by 14 marca 2018 0 comments

Jeśli swoje mieszkanie ogrzewasz węglem lub posiadasz w domu kocioł z otwartą komorą spalania, prawdopodobnie jesteś narażony na kontakt z zagrażającym życiu tlenkiem węgla. Czy istnieje skuteczny sposób ochrony przed działaniem czadu?

Jak powstaje tlenek węgla?

Tlenek węgla, popularnie zwany czadem, powstaje w sytuacji, gdy do komory spalania dopływa zbyt mała ilość powietrza zawierającego tlen. Uniemożliwia to pełne wypalenie paliwa (prawidłowo przebiegający proces produkuje niegroźny dla zdrowia dwutlenek węgla). Ze względu na to, że tlenek węgla jest pozbawiony koloru i zapachu, stanowić może śmiertelne zagrożenie dla życia. Domownicy wystawieni na jego działanie nie wyczuwają niebezpieczeństwa, a jednak są powolnie podduszani. Jeśli taka sytuacja zdarzy się na przykład podczas snu, może dojść do tragicznego w skutkach zaczadzenia.

Detektor tlenku węgla CGS-2/1A, fot. Impex-Electronics (materiały producenta)

Jak działa detektor tlenku węgla?

Detektor tlenku węgla to urządzenie, którego działanie opiera się na ogniwie elektrochemicznym. Jeżeli pojawi się choćby ślad niebezpiecznej substancji, na ogniwie dochodzi do reakcji utleniania, która aktywuje obwód elektroniczny uruchamiający alarm. Zadaniem detektora jest nieustanne kontrolowanie składu powietrza w danym pomieszczeniu. Jeżeli stężenie tlenku węgla przekroczy dopuszczalne normy, urządzenie sygnalizuje niebezpieczeństwo poprzez włączenie alarmu.

Dobry czujnik czadu – charakterystyka

Dobrej jakości detektor tlenku węgla posiadać będzie odpowiednie certyfikaty potwierdzające jego przydatność. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, czy urządzenie spełnia normę PN-EN 50291 – wszystkie czujniki z tą homologacją to aparaty zgodne ze standardami Unii Europejskiej, certyfikowane również do użytku w sektorze górnictwa. Do tego warto zwrócić uwagę na rodzaj zasilania (sieciowe lub za pomocą baterii), a także dodatkowe funkcje. Droższe modele wyposażone są zazwyczaj w wyświetlacz LED, który pokazuje dokładne stężenie niebezpiecznych substancji. Często też detektory wyposażane są w czujnik dymu, co czyni je urządzeniami dwufunkcyjnymi.

Gdzie zamontować detektor tlenku węgla?

Czujnik czadu powinien być montowany przede wszystkim w pomieszczeniach, w których może dojść do rozszczelnienia instalacji ciepłowniczej. Wnętrza wyposażone w piecyk gazowy z otwartą komorą spalania, pokoje z kotłami węglowymi, a także salony wyposażone w kominek – w każdym z tych pomieszczeń jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie tlenku węgla. Dodatkowo urządzenia wykrywające tego typu zagrożenie powinny być montowane również nieopodal przewodów kominowych.

Czujnik tlenku węgla OR-DC-619, fot. ORNO (materiały producenta)

Jak uniknąć zaczadzenia?

Ryzyko zaczadzenia możemy zmniejszyć poprzez regularną wentylację pomieszczeń, w których znajduje się źródło spalania. Obowiązkowe są również regularne przeglądy instalacji wentylacyjnych przeprowadzane przez kominiarzy. Do tego pamiętać należy, by ciągi wentylacyjne nie były w żaden sposób zasłonięte. Niebezpieczeństwo powodować może również nadmierne uszczelnianie okien – zaburza to cyrkulację powietrza, zwłaszcza wtedy, gdy okna nie są często otwierane (na przykład w zimie). Pamiętajmy też, by w miarę możliwości zapewnić każdemu urządzeniu grzewczemu osobny komin. Dzięki temu unikniemy nadmiaru sadzy w instalacji, która powodować może zmniejszenie światła w przewodzie wentylacyjnym, a w konsekwencji ujemnie wpłynąć na jego możliwości.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<