Efektywność świetlna różnego rodzaju żarówek

Efektywność świetlna różnego rodzaju żarówek

Efektywność świetlna różnego rodzaju żarówek

by 28 lutego 2014 0 comments

Materiał z którego zostało wykonane włókno żarowe, jego sposób wykonania, napięcie zasilające , zawartość bańki oraz moc to czynniki, od których zależy skuteczność świetlna lampy żarowej. W żarówkach nowego typu te wartości są stałe – materiał z którego wykonane jest włókno to wolfram na kształt podwójnej skrętki, napięcie w Polsce wynosi 230 V, a samą bańkę wypełnia się obojętnym gazem. Wszystkie oprócz mocy. Zasada jest prosta – im większa moc żarówki, tym działa ona efektywniej tracąc przy tym mniej energii.

 

Żarówka halogenowa

Popularne halogeny mogą pochwalić się znakomitymi skutecznościami świetlnymi, nawet do 18 watów. Dzieje się tak, gdyż występuje w niej halogenowy cykl regeneracyjny. W dużym skrócie polega on na dodaniu do gazu wypełniającego bańkę niewielką ilość tzw. halogenów, czyli pierwiastków chemicznych z grupy halogenów, między innymi bromu oraz jodu. Dzięki temu cząsteczki wyparowanego już wolframu przenoszone są z bańki na żarnik, co pozwala na uzyskanie jeszcze większej temperatury wynoszącej około 3200 K.

zarowka-halogenowa

Żarówka gazowana

Aby zmniejszyć szybkość parowania wolframu do wnętrza bańki powszechnie stosuje się gaz obojętny w którego skład wchodzą przede wszystkim argon z domieszką azotu. Wskutek tego żarnik tego radzaju żarówek może pracować z jeszcze wyższą temperaturą w wyniku czego uzyskuje się bardziej białe światło oraz większą skuteczność świetlną. Występowanie gazu we wnętrzu bańki skutkuje tym, że część mocy doprowadzonej do żarnika jest odprowadzana poprzez gaz. To straty zależne głównie od długości żarnika. Jeżeli zostanie wykonany w postaci skrętki czy też podwójnej skrętki skróci się jego długość i w ten sposób straty zostaną obniżone. W miejsce argonu stosuje się także gazy o mniejszym przewodnictwie cieplnym – krypton i ksenon. Ich ceny są wysokie, co uniemożliwia wykorzystanie na szeroką skalę.

 gazowana

Żarówka próżniowa

Skuteczność świetlna danej żarówki zależy od temperatury osiąganej przez żarnik. Jeśli jego temperatura zwiększa się to bardzo szybko wzrasta prędkość parowania wolframu, co skutkuje tworzeniem się przewężeń drutu, zwiększone nagrzewanie się drutu i w ostateczności przepalenie się żarnika tworzy na bańce ciemny nalot, który pochłania część emitowanego światła. Dlatego też w żarówkach próżniowych temperatura żarnika nie powinna  przekraczać 2600 K.

zarowka-prozniowa

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<