Energooszczędna stojąca centrala wentylacyjna

Energooszczędna stojąca centrala wentylacyjna

Energooszczędna stojąca centrala wentylacyjna

by 26 lutego 2014 0 comments

Centrala wentylacyjna to urządzenie, które jest odpowiedzialne za przefiltrowanie oraz równomierne rozprowadzenie powietrza w całym domu. Taka centrala wchodzi w skład każdej wentylacji mechanicznej.

Mechaniczna odmiana wentylacji jest całkowicie niezależna od czynników atmosferycznych, a przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu jednego lub kilku wentylatorów. Centralę wentylacyjną często błędnie określa się jako rekuperator. Rekuperator to tak naprawdę wymiennik ciepła i może on, ale oczywiście nie musi wchodzić w skład centrali. Dzięki niemu odzyskuje się ciepło z zużytego już powietrza, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Wyglądem przypomina najczęściej dość sporą skrzynkę zawierającą filtry do oczyszczania powietrza, dwa wentylatory, krzyżowy wymiennik ciepła (w mniejszym stopniu przeciwprądowy) oraz sterownik. Z zewnątrz powietrze czerpane jest przez dwa przyłącza umieszczone w lewym rogu cebtrali. Następnie dzięki wentylatorowi zmuszone jest do przejścia przez filtr, gdzie poddaje się je procesowi oczyszczania. Później następuje wstępne podgrzewanie w krzyżowym wymienniku i rozprowadzanie kanałami do pomieszczeń. Prawa strona natomiast zawiera przyłącze do kanałów wywiewnych, gdzie pobiera się ciepło ze zużytego już powietrza. Po przejściu przez filtr oraz wymiennik ciepła ląduje na zewnątrz.

.

wentylacja

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<