Hydroizolacje dachów zielonych

Hydroizolacje dachów zielonych

Hydroizolacje dachów zielonych

by 25 stycznia 2015 0 comments

Kiedyś większość dachów była pokryta zielenią. Dziś takie rozwiązanie, coraz częściej wpisuje się w krajobraz miasta. Jest to powrót do natury, ale także efektywne zagospodarowanie miejsca w przypadku bardzo wysokich cen działek. Zielone dachy, czy ogrody na dachach bardzo ładnie się prezentują, co jednak zrobić, aby odpowiednio zabezpieczyć je przed przeciekaniem i wilgocią?

Co jest ważne przy tworzeniu dachów zielonych?

Przede wszystkim dachy zielone są bardziej narażone na działanie sił natury – silne wahania temperatury, promienie słoneczne, opady czy zanieczyszczone powietrze. Bardzo ważne jest  więc prawidłowe wykonanie, które zabezpieczy je przed szybkim starzeniem się. Nie można sobie pozwolić, w przypadku takich dachów, na błąd w projekcie, niedbałe wykonanie lub wykorzystanie materiałów słabej jakości. Najważniejsze przy dachach zielonych jest więc sposób zaprojektowania i wykonania hydroizolacji wraz z rozwiązaniami dotyczącymi dylatacji, odwodnień i na przykład attyk. Naprawa takiego dachu jest bardzo kosztowna, ponieważ wymaga usunięcia całej roślinności, warto więc zainwestować w odpowiednią hydroizolację dachów zielonych.

Na czym polegają hydroizolacje dachów zielonych?

Hydroizolacja ma zagwarantować przede wszystkim szczelność takiego dachu. Warstwa ta ma zabezpieczyć dach przed rozwarstwianiem się roślin, musi być także całkowicie wodoodporna, szczelna i odporna na substancje chemiczne, takie jak nawozy czy środki zabijające chwasty. Do takiego zabezpieczenia dachu stosuje się bardzo często powłoki z masy bitumicznej, które są łatwe w montażu i dobrze chronią przed wilgocią. Taka hydroizolacja, w porównaniu na przykład do papy, zajmuje mniej czasu, ponieważ jest wykonywana metodą natryskową. Można ją także wykorzystać na wszystkich rodzajach podłoży, suchych a także lekko wilgotnych.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przy wyborze warstwy hydroizolacyjnej dachu, warto mieć na uwadze także to, jakie jest dopuszczalne obciążenie dachu i jakie obciążenie wygenerują kolejne warstwy . Każdy projekt powinien więc zostać rozpatrzony pod tym względem indywidualnie.

Musimy również wiedzieć , że hydroizolacje dachów zielonych to dopiero początek, ponieważ  do montażu kolejnych warstw także warto użyć najwyższej jakości materiałów i wykonać to z dużą starannością. Pozwoli to długo cieszyć się zielenią dachu bez kosztownych napraw.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<