Izolacja termiczna okien – sprawdzone metody bez pomocy fachowców
by Instalacje budowlane 5 marca 2018 0 commentsJeśli pokoje w twoim mieszkaniu wydają się wciąż niedogrzane, a w mroźne dni od okien powiewa chłodem – prawdopodobnie masz problem ze szczelnością okien. Poniżej prezentujemy najskuteczniejsze sposoby samodzielnej naprawy problemów z izolacją.
Uszczelnienie źródłem oszczędności
Zarówno wnętrza skrzydeł okiennych, jak również łączenia ościeżnic z murem są miejscami, w których nieszczelności występują najczęściej. Dlatego też warto szczególnie zatroszczyć się o ich dobrą izolację, zwłaszcza podczas zimnych miesięcy roku. Trzeba przy tym wiedzieć, że zarówno błędy montażowe, jak również zużycie materiałów uszczelniających mogą powodować straty ciepła rzędu nawet 30% w pojedynczym pomieszczeniu! Taki stan potrafi subiektywnie zmniejszyć odczuwalną temperaturę o kilka stopni, a efektem będzie zwiększone zużycie paliwa grzewczego. Dobra izolacja wpłynie zatem zarówno na poprawę komfortu przebywania w pokojach, jak również przyczyni się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.
Izolacja termiczna skrzydeł okiennych
Gdy źródłem nieszczelności są braki w uszczelnieniu skrzydeł okiennych, rozwiązaniem zapewniającym nam spokój na pewien czas jest zakup samoprzylepnych uszczelek (gumowych lub piankowych). Nie jest to jednak trwały sposób, bowiem tego typu metoda wymagać będzie dość częstych napraw – najlepiej przed każdą zimą sprawdzić, czy uszczelka w którymś miejscu się nie przetarła lub nadmiernie skurczyła. Podczas montażu należy także pamiętać, że aby taśma odpowiednio przylegała, powierzchnia musi zostać uprzednio dokładnie oczyszczona, najlepiej przy pomocy papieru ściernego.
Uszczelnianie za pomocą pianki
Uszczelnianie piankowe stosuje się głównie tam, gdzie występują nieszczelności na łączeniach poszczególnych elementów budowlanych – w tym przypadku ościeżnic z murem. Zasięg i możliwości stosowania pianki montażowej są ograniczone rozległością usterki, dlatego też tego typu wypełnienie może mieć charakter jedynie uzupełniający względem innych materiałów. Najpopularniejsza pianka poliuretanowa nakładana jest za pomocą urządzenia wstrzykującego, w które wyposażona jest tuba z materiałem – należy zużyć ją do końca za jednym razem, ponieważ odstawiona będzie dość szybko zasychać i w konsekwencji stanie się bezużyteczna. Trzeba również pamiętać o tym, że pianki poliuretanowe nie są odporne na działanie promieniowania UV, dlatego zawsze muszą być osłonięte innym materiałem.
Izolacja silikonem czy akrylem?
Uszczelnianie silikonem
Do uszczelniania niewielkich ubytków w elementach szklarskich najczęściej używa się silikonów, dostępnych na rynku w tubach (kartuszach) wraz z urządzeniem aplikującym sprzedawanym osobno. Fuga silikonowa stosowana może być wyłącznie od wewnątrz pomieszczeń ze względu na swoją paroszczelną charakterystykę. Przy zastosowaniu na zewnątrz na izolacji silikonowej osadzać będzie się wilgoć pochodząca z mieszkania, co może spowodować rozszczelnienie.
Uszczelnianie akrylem
Alternatywą dla silikonu są uszczelniające masy akrylowe, które cechuje szybsze tempo utwardzania. Akryl lepiej sprawdza się na płaszczyznach o dużej porowatości, ale także na powierzchniach twardych gładkich, takich jak np. szkło lub stal. Do tego trzeba dodać, że spoiny akrylowe, w przeciwieństwie do silikonów, poddają się malowaniu. Ich elastyczność stoi jednak na niższym poziomie. Podobnie jak silikon, izolacja akrylowa ma właściwości paroizolacyjne, przez co stosowana może być tylko we wnętrzu pomieszczeń.
Nie ma jeszcze żadnego komentarza
Jeszcze nie skomentowano!
Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.