Jak ochronić się przed materiałami pylącymi?
by Instalacje budowlane 25 listopada 2015 0 commentsMateriały pylące według ustawy z dn. 6 czerwca 2014 roku dzielą się na trzy podstawowe kategorie. Jeśli wykonujesz prace remontowo-budowlane sprawdź, czy nie potrzebujesz maski przeciwpyłowej.
Gdzie wykorzystuje się materiały pylące?
Według ustawy wyróżniamy podział materiałów na: pył całkowity, respirabilny oraz włókna respirabilne. Najwięcej pyłów powstaje podczas takich czynności, jak: mieszanie materiałów sypkich (np. przygotowanie zaprawy lub betonu), obróbki związanych z użyciem szlifierek, malowanie czy kruszenie.
Pyły powstają podczas produkcji materiałów budowlanych, rozbiórki budynków w których używany był azbest, prac wykończeniowych i montażowych. W takich sytuacjach warto wyposażyć się w specjalne maski i filtry, które ochronią nasze drogi oddechowe.
Zabójczy azbest
Jak donosi nypost.com w 2014 roku wśród 37 tysięcy pracowników pracujących w gruzach WTC na różnego rodzaju nowotwory zachorowało ponad 2,5 tysiąca osób. Najczęściej na raka płuc, prostaty, tarczycy oraz białaczkę. Efektem tak ogromnej liczby nowotworów była zabójcza mieszanka składająca się z pyłów azbestu, ołowiu i rtęci.
Pod nazwą azbestu kryje się mieszanina włóknistych minerałów. Z pewnością kojarzysz szare dachówki na większości polskich domków jednorodzinnych – właśnie w takim materiale znajduje się azbest. Poza tym azbest ze względu na swoje właściwości znalazł zastosowanie aż w 3 000 rodzajach wyrobów!
Czemu azbest jest taki groźny?
Włókno azbestowe dociera do organizmu przez drogi oddechowe – problem w tym, że bardzo ciężko je stamtąd usunąć. Zalegając w płucach przyczynia się do rozwoju takich chorób, jak: pylica azbestowa, nowotwory złośliwe, zmiany skórne czy przewlekłe zapalenia oskrzeli.
Duże ryzyko natknięcia się na azbest występuje podczas prac remontowo-budowlanych wykonywanych m.in.:
– na strychu i ocieplonych stropodachach
– w pomieszczeniach użytkowych i piwnicach
– w szybach windowych, zsypach czy klatkach schodowe
– w budynkach przemysłowych – centralach telefonicznych, dyspozytorniach i wentylatorniach.
Jeżeli planujemy remont lub posiadamy działalność, które generuje niebezpieczne dla zdrowia odpady to warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która oferuje utylizację i wywóz odpadów kontenerami – polecamy firmę Skiprex z Wrocławia.
Środki ochrony – co jest niezbędne?
Najlepiej sprawdzą się półmaski, maski ochronne oraz filtry i pochłaniacze, które zabezpieczą drogi oddechowe nie tylko przed pyłami, ale również przed dymem i oparami.
– półmaski jednorazowe osłaniają usta i nos
– półmaski i maski wielokrotne mogą osłaniać twarz w całości lub częściowo
– filtry i pochłaniacze, które należy wymieniać w maskach – szczególnie po pracach wykonywanych w miejscach, gdzie pojawił się azbest.
W domowych warunkach warto zainwestować w półmaski jednorazowe, co nie tylko ochroni układ oddechowy, ale pozwoli na szybszą i bardziej wydajną pracę.
Nie ma jeszcze żadnego komentarza
Jeszcze nie skomentowano!
Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.