Jak ochronić się przed materiałami pylącymi?

Jak ochronić się przed materiałami pylącymi?

Jak ochronić się przed materiałami pylącymi?

by 25 listopada 2015 0 comments

Materiały pylące według ustawy z dn. 6 czerwca 2014 roku dzielą się na trzy podstawowe kategorie. Jeśli wykonujesz prace remontowo-budowlane sprawdź, czy nie potrzebujesz maski przeciwpyłowej.

Gdzie wykorzystuje się materiały pylące?

Według ustawy wyróżniamy podział materiałów na: pył całkowity, respirabilny oraz włókna respirabilne. Najwięcej pyłów powstaje podczas takich czynności, jak: mieszanie materiałów sypkich (np. przygotowanie zaprawy lub betonu), obróbki związanych z użyciem szlifierek, malowanie czy kruszenie.

Pyły powstają podczas produkcji materiałów budowlanych, rozbiórki budynków w których używany był azbest, prac wykończeniowych i montażowych. W takich sytuacjach warto wyposażyć się w specjalne maski i filtry, które ochronią nasze drogi oddechowe.

Zabójczy azbest

Jak donosi nypost.com w 2014 roku wśród 37 tysięcy pracowników pracujących w gruzach WTC na różnego rodzaju nowotwory zachorowało ponad 2,5 tysiąca osób. Najczęściej na raka płuc, prostaty, tarczycy oraz białaczkę. Efektem tak ogromnej liczby nowotworów była zabójcza mieszanka składająca się z pyłów azbestu, ołowiu i rtęci.

Pod nazwą azbestu kryje się mieszanina włóknistych minerałów. Z pewnością kojarzysz szare dachówki na większości polskich domków jednorodzinnych – właśnie w takim materiale znajduje się azbest. Poza tym azbest ze względu na swoje właściwości znalazł zastosowanie aż w 3 000 rodzajach wyrobów!

Czemu azbest jest taki groźny?

Włókno azbestowe dociera do organizmu przez drogi oddechowe – problem w tym, że bardzo ciężko je stamtąd usunąć. Zalegając w płucach przyczynia się do rozwoju takich chorób, jak: pylica azbestowa, nowotwory złośliwe, zmiany skórne czy przewlekłe zapalenia oskrzeli.

Duże ryzyko natknięcia się na azbest występuje podczas prac remontowo-budowlanych wykonywanych m.in.:

– na strychu i ocieplonych stropodachach

– w pomieszczeniach użytkowych i piwnicach

– w szybach windowych, zsypach czy klatkach schodowe

– w budynkach przemysłowych – centralach telefonicznych, dyspozytorniach i wentylatorniach.

Jeżeli planujemy remont lub posiadamy działalność, które generuje niebezpieczne dla zdrowia odpady to warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która oferuje utylizację i wywóz odpadów kontenerami – polecamy firmę Skiprex z Wrocławia.

Środki ochrony – co jest niezbędne?

Najlepiej sprawdzą się półmaski, maski ochronne oraz filtry i pochłaniacze, które zabezpieczą drogi oddechowe nie tylko przed pyłami, ale również przed dymem i oparami.
large_3M-9320filtrymaska
– półmaski jednorazowe osłaniają usta i nos

– półmaski i maski wielokrotne mogą osłaniać twarz w całości lub częściowo

– filtry i pochłaniacze, które należy wymieniać w maskach – szczególnie po pracach wykonywanych w miejscach, gdzie pojawił się azbest.

W domowych warunkach warto zainwestować w półmaski jednorazowe, co nie tylko ochroni układ oddechowy, ale pozwoli na szybszą i bardziej wydajną pracę.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<