Jak wybrać drzwi do mieszkania

Jak wybrać drzwi do mieszkania

Jak wybrać drzwi do mieszkania

by 22 maja 2019 0 comments

Na pewno każdy z nas miał kiedyś do czynienia z sytuacją polegającą na wyborze nowych drzwi do mieszkania. Najczęściej ma ona miejsce podczas gruntownego remontu lub w wyniku przypadkowego uszkodzenia drzwi. Może się także zdarzyć, że znudziły się nam obecnie posiadane drzwi mieszkaniowe i chcemy je wymienić. Jakie rodzaje drzwi znajdziemy w sklepach? Na jakie parametry tych produktów będziemy musieli zwrócić uwagę? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.

Jakie czynniki determinują wybór drzwi

Wybór drzwi nie jest wcale taki trudny, pod warunkiem, że doskonale wiemy, czego szukamy. Zwykle decydując się na zakup nowych drzwi do mieszkania, pierwszym czynnikiem, na jaki zwracamy uwagę, jest dopasowanie koloru do zaaranżowanego już wnętrza. Wielu producentów specjalizujących się w tych produktach stawia jednak tę cechę na drugim miejscu. Wiele firm uważa, że najistotniejsze przy wyborze drzwi są ich parametry. Zaliczają się do nich między innymi:

  • materiał, z którego wykonano drzwi,
  • dźwiękochłonność,
  • przewodność cieplna,
  • łatwość obsługi,
  • poziom bezpieczeństwa dla osób znajdujących się wewnątrz,
  • podatność na czynniki zewnętrzne,
  • podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Najpopularniejsze rodzaje drzwi – drewniane, drewnopochodne, metalowe

Producenci oferują drzwi do mieszkania wykonane z różnych materiałów – to one decydują o walorach użytkowych, a finalnie o cenie produktu. Poznaj trzy najczęściej wybierane rodzaje drzwi i zobacz, czym się charakteryzują.

Drzwi drewniane

W pierwszej kolejności na pewno warto wziąć pod uwagę drzwi wykonane z drewna. Są one eleganckie, bo wykonane z klasycznego materiału. To jednak nieco droższy od drewnopochodnych odpowiedników produkt, który w zależności od czynników zewnętrznych ma większą tendencję do wypaczania się oraz zmiany wymiarów. Wybierając drzwi z drewna, warto pamiętać, że będą one bardziej podatne na uszkodzenia – niemal każde ich uszkodzenie pozostawi wyraźnie widoczny ślad. Poza tym zamontowanie w nich zamków antywłamaniowych jest mocno ograniczone.

Drzwi drewnopochodne

Inną opcją, dużo zresztą tańszą, są drzwi z materiałów drewnopochodnych. Nieco mniej się wypaczają niż ich stuprocentowe drewniane odpowiedniki i mają dość dobre właściwości dźwiękoszczelne oraz termoizolacyjne. Podobnie jak w przypadku drzwi drewnianych, również nie można na nich zamontować nowoczesnych zamków przeciwwłamaniowych.

Drzwi metalowe

Inną opcją o znacznie lepszych właściwościach są drzwi metalowe. Co prawda, nie charakteryzują się taką klasą, jak drzwi z drewna, ale z powodzeniem mogą je imitować. Poza tym jako drzwi antywłamaniowe są niezrównane z drewnianymi. Drzwi z metalu odznaczają się wieloma cechami, które przemawiają za ich wyborem do domu lub mieszkania. Są ciężkie i solidniejsze, przez co w razie ewentualnego włamania trudniej będzie je sforsować. Zawsze jednak można zamówić dodatkowe akcesoria lepiej zabezpieczające przed włamaniami.

Jakie drzwi wybrać?

Na to pytanie każdy musi udzielić sobie odpowiedzi indywidualnej, patrząc nie tylko na sam wygląd drzwi, ale także na ich jakość, trwałość oraz odporność. Drzwi do mieszkania muszą być solidnie wykonane i wytrzymałe, aby za rok nie było konieczności ich ponownej wymiany. Poza tym ważne jest także to, czy szukamy drzwi do mieszkania, czy do domu jednorodzinnego. Nie ma jednego uniwersalnego produktu, dlatego tak istotny jest wybór tego odpowiedniego, który zostanie zamontowany przez rzetelnych specjalistów.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<