Jak wybrać filtr do wody?

Jak wybrać filtr do wody?

Jak wybrać filtr do wody?

by 17 grudnia 2018 0 comments

Wzrastająca świadomość ekologiczna lub względy finansowe sprawiają, że coraz więcej ludzi odchodzi od kupowania wody w plastikowych butelkach. Zamiast nich wybierają chociażby filtr do wody kranowej. Mnogość oferowanych na rynku wariantów i modeli może utrudniać wybór. Dowiedz się, co brać pod uwagę przy jego zakupie.

Dlaczego nie powinno się pić wody bezpośrednio z kranu?

Mimo że specjaliści coraz częściej wypowiadają się, że picie popularnej kranówki nie wpływa negatywnie na zdrowie, nie jesteśmy do tego w pełni przekonani. Wstępnie oczyszczona woda przepływa przez kilometry rzadko wymienianych rur, które są pełne osadów i zanieczyszczeń. Pijąc wodę bezpośrednio z kranu, możesz się spodziewać, że takie „dodatki” trafią do Twojej szklanki. Czy taki argument przekonuje Cię, że warto zastanowić się nad zakupem filtra do wody z kranu?

Jakie są najczęściej wybierane filtry do wody z kranu?

Polacy coraz częściej decydują się na filtry mocowane centralnie lub pod zlewem (zwane też podszafkowymi). Dostępny w sklepach wybór filtrów jest bardzo duży. Jakie produkty kupowane są najczęściej?

Filtry oparte na systemie odwróconej osmozy

Ta metoda to najbardziej skuteczny sposób uzdatniania wody. Woda z kranu pozbawiona jest 99% składników. Niestety – także tych korzystnych. Aby uzupełnić utracone minerały, stosuje się specjalne mineralizotory.

Filtry węglowe

Takie produkty dość dobrze oczyszczają wodę zanieczyszczeń, a także poprawiają jej smak i zapach. Należy jednak pamiętać, aby co kilka miesięcy wymieniać wkłady węglowe.

Filtry zmiękczające wodę

Pochłaniają węglan wapnia, który odpowiada za twardość wody. Ponadto, dość skutecznie oczyszczają ją także z innych składników. Uważa się, że kąpiel w zmiękczonej przez filtry wodzie ma pozytywny wpływ na stan cery i włosów.

Dzbanek filtrujący – czy warto go kupić?

W sklepach internetowych i stacjonarnych znajduje się duży wybór filtrów dzbankowych. Ich popularność wynika z łatwości korzystania oraz niewielkiej ceny. Najtańsze dzbanki filtrujące można kupić już za 20 zł. Niestety, ich wadą są słaba skuteczność i efektywność. Co zatem wybrać, jeżeli nie chcemy lub nie możemy zainstalować filtra centralnego lub podszafkowego, a dzbanek filtrujący nie spełnia naszych oczekiwań? Niedrogim kompromisem będzie zakup filtra mocowanego na kran. Skutecznie oczyszcza on wodę ze szkodliwych związków, jest bardzo łatwy w montażu i działa z wykorzystaniem wkładów, które co jakiś czas należy wymienić.

Na co zwrócić uwagę, kupując filtr do wody na kran?

Decydując się na zakup filtra na kran, zwróć uwagę na następujące parametry.
• Wydajność – filtr powinien zapewnić oczyszczenie min. 100 litrów wody na godzinę, aby zaspokoić potrzeby 4-osobowej rodziny.
• Temperatura pracy – większość filtrów wymaga temperatury min. 20°C.
• Rozmiar – filtry występują w różnej wielkości. Warto wybrać najmniejszy, aby nie zabierał zbyt dużo potrzebnego w kuchni miejsca. Aby wybrać filtr o odpowiednim przyłączu, musisz znać średnicę kranu.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<