Jak wybrać oświetlenie do kuchni?

Jak wybrać oświetlenie do kuchni?

Jak wybrać oświetlenie do kuchni?

by 14 grudnia 2018 0 comments

Kuchnia nie bez powodu określana jest często sercem domu. To pomieszczenie, przez które od rana do wieczora przewijają się mieszkańcy – gotują, jedzą, sprzątają lub po prostu spędzają wspólnie czas. Aby korzystanie z kuchni było maksymalnie wygodne, należy mądrze wybrać rodzaj oświetlenia. Żyrandol, lampa, diody LED, plafony a może kinkiety? Poniżej podpowiemy, co brać pod uwagę, wybierając źródło światła do kuchni.

Najważniejsze jest oświetlenie górne

Kiedy wprowadzasz się do domu lub mieszkania, kwestia oświetlenia kuchni najczęściej traktowana jest przez Ciebie marginalnie. Akceptujesz zastany układ i nawet nie myślisz o tym, że niewielkie zmiany mogłyby znacznie poprawić komfort Twojego życia. Jakie zatem źródła światła powinny znajdować się w każdej kuchni? Najważniejszy jest punkt oświetlenia centralnego – lampa najczęściej umieszczona na środku sufitu. Takie źródło światła świetnie sprawdzi się w czasie spożywania posiłków, odrabiania lekcji, planowania dnia lub rozmów z rodziną przy wspólnym stole. Jednak z uwagi na obecne w kuchni liczne szafki i blaty tworzące zakamarki i cienie – przy takim świetle nie będzie Ci się efektywnie zmywało naczyń lub wygodnie kroiło produktów do przygotowania obiadu. Dlatego warto zainstalować dodatkowe oświetlenie pod szafki kuchenne oraz nad blatem.

Przydatne oświetlenie dodatkowe

Dodatkowe punkty oświetlające sprawdzą się w kuchniach o większym metrażu. Będą doskonałym doświetleniem w kuchni, gdy jedna lampa na suficie to dla Ciebie za mało, a włączenie lampek pod blatami lub szafkami mija się z celem. W sklepach znajdziesz różne artykuły oświetleniowe.

  • Plafony – to lampy mocowane na ścianie lub suficie. Ich zaletą jest opływowy regularny kształt klosza, który łatwo wyczyścisz.
  • Kinkiety – ten rodzaj lamp lubiany jest za mnogość wariantów i kształtów pozwalających na zaaranżowanie ich w każdej kuchni. Spraw, żeby było jasno w każdym kuchennym zakamarku.

W kuchni ważne jest doświetlenie stref roboczych, czyli miejsc, w których obieramy i kroimy produkty, gotujemy i zmywamy naczynia. Światło powinno być jasne i skupione, ale nieoślepiające. Najlepiej, gdyby jego źródło znajdowało się bezpośrednio nad blatem lub szafką, żeby w czasie pracy nasze dłonie lub wykorzystywane przedmioty nie tworzyły cieni. Czym można doświetlić blat lub szafki?

Oprawy podszafkowe

Jest to rodzaj punktowego oświetlenia, które możemy umieścić pojedynczo lub w ciągu. Oprawy mocowane są w dnie wiszących szafek – tym samym oświetlają znajdującą się pod nimi przestrzeń.

Oprawy z wysięgnikiem

To rodzaje lampek umieszczanych nad meblami wiszącymi. Lampka znajduje się na rączce, którą można dowolnie ustawiać i kierować wiązkę światła w wybrany punkt. Niestety, oprawy z wysięgnikiem nie sprawdzą się do oświetlenia szafek kuchennych w pełnej zabudowie, tj. sięgających do sufitu.

Taśmy LED

To ciesząca się coraz większą popularnością metoda oświetlenia trudno dostępnych miejsc. Zaletą taśm jest łatwe dostosowanie ich do oczekiwanych rozmiarów Twojego punktu oświetlającego. Taśmy nie są drogie i pobierają mało prądu, dlatego uważane są za jedne z najbardziej ekonomicznych rozwiązań.

Powiązany wpis dla Instalacje oświetleniowe

Podobny wpis z kategorii Instalacje oświetleniowe

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<