Jak zamontować podbitkę dachową?

Jak zamontować podbitkę dachową?

Jak zamontować podbitkę dachową?

by 15 listopada 2017 0 comments

Podbitkę dachową możemy traktować jako element dekoracyjny domu. Montuje się ją na etapie wykańczania budynku, już po wykonaniu elewacji. Jej głównym zadaniem jest osłona krokwi i innych elementów dachu przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, a także przed gryzoniami, owadami i ptakami, które mogą doprowadzić do poważnych zniszczeń. Warto wykonać podbitkę, aby chronić dach przed uszkodzeniami oraz poprawić wizualny odbiór budynku.

Rodzaje podbitki

W zależności od materiału z jakiego wykonana jest podbitka dachowa wyróżniamy kilka jej rodzajów:

  • Podbitka z paneli aluminiowych – decydując się na ten rodzaj podbitki nie mamy potrzeby zabezpieczanie paneli we własnym zakresie, gdyż panele blaszane wykonane są z aluminium powleczonego ochronna powłoką antykorozyjną.
  • Podbitka z paneli PVC – najmniej wymagająca spośród wszystkich rodzajów. Nie wymaga bowiem żadnych zabiegów impregnacyjnych. Jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem – pasuje do różnych stylów architektonicznych.
  • Podbitka drewniana to najbardziej tradycyjny wybór. Panele drewniane wykonane są najczęściej z sezonowego i impregnowanego drewna świerkowego, sosnowego lub modrzewia. Należy pamiętać o tym, aby drewniane deski chronić specjalnymi farbami zabezpieczającymi je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.
  • Podbitka z paneli stalowych to najprostszy z możliwych sposobów wykonania podbitki dachowej. Panele stalowe wykonane są z ocynkowanej blachy, czyli materiału wykorzystywanego na pokrycia dachowa. Nie wymaga żadnego dodatkowego zabezpieczenia.

Sposoby montażu podbitki

Sposób montażu podbitki musi być przede wszystkim dopasowany do konstrukcji dachu. Można ja montować wzdłuż, jak i w poprzek okapu, do wystających końców krokwi lub na dodatkowym ruszcie.

W przypadku montażu do krokwi, elementy mocowanej podbitki ustawione są pochyło – równolegle do połaci dachowej. Listwy montażowe przybija się prostopadle do krokwi. W ten sposób montuje się zazwyczaj podbitkę z drewna. Takie wykończenie nadaje się szczególnie do bardzo spadzistych dachów z daleko wysuniętymi okapami.

Montaż podbitki dachowej na dodatkowym ruszcie wykonuje się z łat o przekroju 3×4 cm lub 4×5 cm, z dobrze wysuszonego i zaimpregnowanego drewna. Ruszt trzeba zamontować tak, żeby było możliwe uzyskanie równej płaszczyzny podbitki. Ewentualne nierówności koryguje się podkładkami wsuwanymi pod łaty.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<