Jakie rynny wybrać?

Jakie rynny wybrać?

Jakie rynny wybrać?

by 6 stycznia 2014 0 comments

System rynnowy to przede wszystkim rynny dachowe, rury spustowe i cała masa dodatkowych akcesoriów uzupełniających. Każdy z wymienionych elementów występuje w co najmniej kilku wersjach różniących się od sposobem wykonania, kształtem, wymiarami czy też użytymi materiałami, tak aby można je było dopasować do każdego budynku. Taka różnorodność jest spowodowana wymaganiami, jakie stawia przed producentami nowoczesne budownictwo.

Rynna dachowa musi zagwarantować, że woda z określonej powierzchni dachu zostanie w odpowiedni sposób odprowadzona poprzez właściwie wybraną wielkość oraz poprawne pochylenie. Ten spadek powinien wynosić minimum 0,3 % czyli 3 mm na każdym metrze bieżącym rynny.

Uprzednio przygotowane w poprawny sposób i przycięte odcinki rynny dachowej łączymy ze sobą za pomocą miękkiego lutu cynowo-ołowiowym spoiwem. Zakładka w miejscu łączenia odcinków rynny powinna wynosić minimum 30% jej średnicy, a zatem dla rynny o średnicy 100 milimetrów powinno to być nie mniej niż wymagane 30 milimetrów. Odcinki łączy się tak, aby występował spadek, czyli jej montaż zaczynamy od miejsca spustu wody do najwyższego krańca. Rynnę dachową powinno się montować w taki sposób żeby pokrycie dachowe “wchodziło” w rynnę na głębokość wynosząca co najmniej ⅓ jej szerokości. Kiedy wszystkie wyżej wymienione reguły zostaną zachowane to naszym rynnom nie straszny będzie deszcz czy nawet ulewa.

budowa-rynny

Jak wybrać rynny?

Do średnicy rynny dachowej trzeba w odpowiedni sposób dobrać rurę spustową. Podczas wyboru musimy uwzględnić przepustowość wody zamontowanej nad nią rynny dachowej, zatem należy uważać i wybrać właściwą średnicę. Aby to zrobić trzeba znać parametry. Dla przykładu podam, że 150 metrów kwadratowych powierzchni dachu to 153 milimetry średnicy rynny oraz 100 milimetrów średnicy rury.

Znając te parametry można pokusić się o rynny oraz rury o okrągłym przekroju lub tez te o przekroju prostokątnym. W dokonaniu wyboru może pomóc fakt, iż oferta dotycząca akcesoriów do rynien i rur z okrągłym przekrojem jest o wiele bardziej bogata niż ta z przekrojami prostokątnymi.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<