Krata wentylacyjna – w suficie czy na ścianie?

Krata wentylacyjna – w suficie czy na ścianie?

Krata wentylacyjna – w suficie czy na ścianie?

by 11 stycznia 2014 1 comment

Miejsce umieszczenia kratki wentylacyjnej od lat stanowi spory dylemat dla posiadaczy własnych domów. Tak naprawdę istnieją dwie możliwości – montujemy ją na suficie lub na ścianie. Taka kratka to widoczny element instalacji wentylacyjnej. Dzięki sporej ofercie możemy starać się ją zamaskować lub wręcz przeciwnie, uwidocznić dzięki niebanalnej kolorystyce, kształtowi czy też zastosowaniu motywu i sprawić, by stała się stałym elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu.

Od czego zależy miejsce montażu kratki wentylacyjnej?

W świadomości ludzi przyjęło się, że kratkę trzeba zamocować na ścianie. To kompletna bzdura, co może potwierdzić każda osoba, która coś wie na ten temat. Obydwie wersje są jak najbardziej poprawne. Kratkę montowaną na suficie stosuje się przede wszystkim w przypadku sufitów, które są podwieszone na ostatnim piętrze budynku. Równie częstym przypadkiem jest stosowanie jej w przypadku wentylacji z użyciem rekuperatora. System ten opiera się kanałach wentylacyjnych, które doprowadza się do każdego pomieszczenia. Zatem użycie do tych celów sufitu jest zdecydowanie prostsze i zabiera mniej miejsca. Połączenia są krótsze, a doprowadzenie ich do komina znacznie łatwiejsze niż w ścianach.

Kratka montowana na ścianie ma pewne ograniczenia prawne, co do miejsca swojego dokładnego miejsca usytuowania. Według przepisów, odległość górnej krawędzi kratki od sufitu nie może przekroczyć 150 milimetrów. Tak więc nie ma takiej możliwości, by zamontować ją sobie na środku czy tez na samym dole ściany według własnych upodobań.

Jak samemu sprawdzić wentylację?

Warto oprócz montażu wiedzieć, co może świadczyć o źle działającej wentylacji w pomieszczeniach i samemu zdiagnozować pierwsze niepokojące objawy. Mimo samodzielnej kontroli należy również regularnie przeprowadzać kontrolę przewodów kominowych. Postanowiliśmy dowiedzieć się trochę więcej o symptomach, które wskazują na problemy z wentylacją.

Przede wszystkim powinny zaniepokoić nas zaparowane szyby i pojawiająca się na nich para wodna. Bardzo wyraźnym sygnałem jest również nieprzyjemny zapach stęchlizny i wilgoć w łazience – mówi ekspert z zaprzyjaźnionej firmy – Czasami nawet nawracające problemy z gardłem, zatokami i bólami głowy mogą wskazywać na nieprawidłowości w działaniu klimatyzacji. W takich sytuacjach należy sprawdzić, czy za wszystkie te nieprzyjemne rzeczy nie odpowiada właśnie klimatyzacja.

Jak to sprawdzić? Najprościej wykonać test z kartką i zapalniczką. W ten sposób możemy przekonać się czy kanały wentylacyjne są drożne, czy nawiew jest wystarczający oraz czy pomiędzy pomieszczeniami występuje przepływ powietrza.

A. Czy kanały wentylacyjne są drożne? 

Otwórz okno i drzwi w jednym z pokojów, a następnie otwórz drzwi w pomieszczeniu, gdzie znajduje się kratka wentylacyjna. Przyłóż do niej kartkę papieru. Jeśli przylega do kartki wszystko działa prawidłowo. W przypadku, gdy nie przylega do kratki, wtedy podstaw pod nią zapalniczkę:

  1. Odchylenie się płomienia w stronę kratki świadczy o słabym ciągu.
  2. Brak ruchu płomienia wskazuje na brak drożności.

W obu przypadkach jedynie kontakt z administracją może rozwiązać problem.

B. Jak sprawdzić siłę nawiewu?

Przeprowadzasz podobny test jak wyżej, z tymże musisz zamknąć wszystkie okna, a otworzyć drzwi do pokojów z kratkami wentylacyjnymi. Przykładasz kartkę, a w razie potrzeby zapalniczkę do kratki. Nieprzyleganie kartki i brak ruchu płomienia wskazuje na zbyt słaby nawiew.

C. Przepływ powietrza między pokojami.

Pamiętaj, żeby przeprowadzić ten test, w dwóch powyższych wentylacja musi działać prawidłowo! Zamknij drzwi do łazienki lub kuchni. Przyłóż kartkę do kratki wentylacyjnej. W przypadku, gdy kartka i płomień nie kierują się w stronę kratki, zamknięcie drzwi odcina przepływ powietrza między pomieszczeniami. Rozwiązaniem jest niewielkie podcięcie drzwi lub zamontowanie w drzwiach od łazienki niewielkich otworów, które ułatwią krążenie powietrza.

Jeśli okazało się, że wentylacja jest niesprawna powiadom administrację i poproś o sprawdzenie sytuacji.

1 Comment so far

  1. Anna Wrzesinska
    #1 Anna Wrzesinska 21 listopada, 2019, 00:48

    Witam u mmie domu cos jest nie tak wentylacja w koncuwybilismy parę kratek przez sciane zewnętrzna czy one będą działać

    Odpowiedz

<