Ledy czy halogeny?

Ledy czy halogeny?

Ledy czy halogeny?

by 22 lipca 2016 0 comments

Od dłuższego czasu na rynku coraz bardziej popularne staje się oświetlenie żarówkami LED. Ich zdecydowaną zaletą jest niewątpliwie energooszczędność oraz długowieczność. Z drugiej strony mamy klasyczne halogeny, które dają dobre światło, jednakże są o wiele bardziej zawodne i pobierają znacznie więcej prądu. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety, które zaraz postaramy Ci się jeszcze lepiej przybliżyć.

Wydajność

Standardowe żarówki dają światło dookólne, które rozchodzi się we wszystkie strony. Natomiast ledy działają punktowo, przez co trzeba by ich naprawdę sporo, aby dać odpowiednio satysfakcjonującą ilość światła w pomieszczeniach, gdzie wymagamy go sporo.

Oczywiście problem można rozwiązać przez umieszczenie np. w suficie większej liczby żarówek, jednakże z punku ekonomicznego może to być nieopłacalne.

Gdzie sprawdzą się poszczególne typy żarówek?

Miejscem popisowym żarówek LED może być z pewnością oświetlenie tarasu. Bardzo dobrze sprawdzają się przy oświetlaniu chodników, szczególnie zamontowane wzdłuż ścieżki. Wygląda to bardzo dobrze i jest stosunkowo proste w instalacji, o ile lubisz majsterkować. W razie problemów zawsze można zgłosić się do fachowca, który profesjonalnie poprowadzi wszystkie przewody.

Niewielkie ledy sprawdzają się także jako oświetlenie korytarza. Tutaj nie trzeba zbyt mocnego oświetlenia i małe, energooszczędne lampki sprawdzą się idealnie. W podobnym tonie można utrzymać oświetlenie w przedpokoju, tym bardziej, jeśli nie jest on zbyt duży.

Halogeny mogą sprawdzić się lepiej, w przypadku, kiedy mamy na myśli oświetlenie salonu. Przeważnie jest to jedno z większych pomieszczeń i wymaga dość solidnego doświetlenia.

Jaki wybór najlepszy?

Jeśli zastanawiamy się wyłącznie nad kwestią ekonomiczną, to oświetlenie Led wygrywa z halogenami oraz standardowymi żarówkami. Ledy sprawdzą się także na tarasach, gdyż są trwalsze i łatwo je zamontować. Przy tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby się bardziej wykosztować i ledy zamontować w całym domu.

Wszystko zależy więc od Twoich osobistych preferencji i wymagań. Na pewno warto jest sobie usiąść i na spokojnie przemyśleć wybór, a dopiero potem podejmować ostateczne decyzje.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<