Malowanie pasów – bezpieczeństwo i efektywność pracy w zakładzie

Malowanie pasów – bezpieczeństwo i efektywność pracy w zakładzie

by 19 sierpnia 2019 0 comments

Oznakowanie poziome w zakładach pracy, przyczynia się do usprawnienia pracy i komunikacji. Dowiedz się, jak malowanie pasów wpływa na bezpieczeństwo i jakość pracy w halach produkcyjnych i magazynach.

Oznakowanie poziome a bezpieczeństwo

Aby praca w magazynie była bezpieczna, obiekt należy zaprojektować w odpowiedni sposób – zapewniając przestrzeń dla ludzi, maszyn i transportu wewnętrznego. Oznakowanie wyznacza poszczególne strefy pracy oraz podnosi poziom bezpieczeństwa. Podstawą są linie komunikacyjne m.in. dla wózków widłowych czy suwnic. W przypadku wykorzystywania w magazynie tych pojazdów i urządzeń koniecznością jest namalowanie przejścia dla pieszych. Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa zakłady malują znakowanie ostrzegawcze np. wokół słupów i ramp.

Usprawnienie pracy dzięki malowaniu pasów

Usprawnienie pracy w magazynie możliwe jest dzięki wyznaczeniu odpowiednich stref. Malowanie pasów ułatwi odpowiednio rozmieścić towary – wpłynie to na sprawną lokalizację danego produktu, przez co pracownik zaoszczędzi czas na przeszukiwanie magazynu. Aby skutecznie usprawnić pracę w hali, oprócz pól odkładczych maluje się również:

  • miejsca pracy maszyn,
  • poziome oznakowania regałów,
  • pola wyłączone z ruchu,
  • drogi komunikacyjne,
  • strefy przechowywania narzędzi,
  • oznakowania poziome i pionowe np. tablice, strzałki.

Dlaczego stosuje się różne kolory pasów?

Dobra organizacja pracy to taka, która łączy aspekty bezpieczeństwa i efektywności. Dzięki malowaniu pasów na różne kolory, pracownik wie, gdzie ma szukać odpowiednich towarów oraz w jakiej strefie się znajduje. Pomaga to w szybszym działaniu i większej świadomości np. pobyt w  strefie pracy maszyn. Propozycją kolorów linii, które się stosuje są:

  • żółte linie – wyznaczają miejsca pracy maszyn lub przechowywania narzędzi,
  • białe linie – drogi transportu wewnętrznego, przejścia dla pieszych,
  • zielone linie – pola odkładcze,
  • niebieskie linie – wyroby gotowe,
  • czerwone linie – miejsca wyłączone z ruchu, pola składowe odpadów.

Warto pamiętać, że wyżej wymienione kolory nie są odgórnie ustalone – jest to propozycja, która jest stosowana w wielu zakładach.

Usuwanie starego oznakowania

Ważną kwestią odnośnie organizacji pracy, w kontekście malowania pasów jest usunięcie nieaktualnego oznakowania.  Przez stare pasy bądź linie, pracownik jest narażony na wypadek np. przez niewyznaczone miejsce pracy wózka widłowego – grozi to ewentualnym potrąceniem. Nowe oznakowanie może się nie trzymać powierzchni, jeżeli nie usunie się prawidłowo starego. Dzieje się to przez różnice chemiczne, które wpływają na odpadanie farby. Jakie obecnie stosuje się metody usuwania oznakowania poziomego?

Metoda chemiczna

Bardzo bezpieczna metoda, dzięki temu, że nie narusza stanu powierzchni na której znajduje się oznakowanie poziome. Do usunięcia niechcianych znaków poziomych używa się specjalnego zmywacza. Preparat wnika w powierzchnie farby, dzięki czemu bardzo szybko można ją zmyć. Dużą zaletą tej metody jest to, że nie powoduje ona powstawaniu pyłów. Oznacza to, że można ją  stosować bez konieczności przerywania pracy zakładu.

Metoda maszynowa

Stosowana jest bardzo rzadko ze względu na swoją inwazyjność. Do jej wykonania potrzebna jest śrutownica i frezarka. Narzędzie skutecznie usuwa stare oznakowania wraz z milimetrem posadzki. Metoda ta może generować dodatkowe koszty przez konieczność naprawy podłoża. Wykorzystywana jest jedynie w ostateczności, w momencie kiedy inne metody zawodzą.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<