Monitoring analogowy a monitoring sieciowy – najważniejsze różnice

Monitoring analogowy a monitoring sieciowy – najważniejsze różnice

by 6 sierpnia 2021 0 comments

Systemy monitoringu stosowane są obecnie bardzo powszechnie, gdyż ich dostępność jest bardzo wysoka, a ceny za podstawowe wersje coraz niższe. Zasadniczo można wyróżnić wiele rodzajów monitoringu wizyjnego, jednym z podziałów jest monitoring sieciowy albo analogowy. Czym różnią się te dwie technologie, jakie możliwości daje sieciowy monitoring, o które ciężko w analogowej wersji? Przeczytaj więcej o najważniejszych różnicach pomiędzy monitoringiem analogowym i sieciowym.

Najważniejsze różnice pomiędzy monitoringiem sieciowym i analogowym

Monitoring analogowy CCTV bazuje na analogowym przechwytywaniu i transmisji obrazu w nieskompresowanym formacie PAL albo NTSC, o rozdzielczości odpowiadającej 8MPix. Sieciowy monitoring IP bazuje na sieci komputerowej i przesyłaniu skompresowanego w wybranym standardzie obrazu cyfrowego –  MJPEG czy H.264/H.265, którego rozdzielczość może dochodzić do 32 Mpix. FPS, czyli liczba klatek na sekundę dla monitoringu analogowego wynosi najczęściej 25 lub 30, a w przypadku sieciowego może być znacznie wyższa. W CCTV transmisja następuje z gniazda BNC zwykle poprzez kabel koncentryczny na znaczne odległości, nawet do 500 metrów, bez opóźnień. Sieciowy monitoring obejmuje transmisję IP zwykle poprzez przewody Ethernet, sieć WiFi, czasem światłowodową. Standard odległości przesyłu wynosi zwykle do 100 metrów, choć może być zwielokrotniony poprzez extendery sieciowe.

Zalety i wady monitoringu analogowego

Monitoring analogowy to standard wykorzystywany już od dziesiątek lat w systemach wizyjnych, jednak stale rozwijany, cieszący się niesłabnącą popularnością. Do jego głównych zalet należą:

  • brak opóźnień transmisji, stabilność real-time,
  • stosunkowo niska cena,
  • wysoka kompatybilność kamer i rejestratorów z różnych systemów,
  • duże odległości dla lokalnej transmisji.

Dla analogowego monitoringu obecnie często stosuje się także skrętkę UTP i konwertery. Wadą tego rozwiązania jest konieczność stosowania rejestratorów, gorsze parametry oraz możliwości obrazu, a także zwykle bardziej skomplikowana niż w przypadku systemów IP konfiguracja. Wymaga również prowadzenia nowych przewodów.

Korzyści i niedogodności związane z sieciowym monitoringiem

Monitoring IP może wykorzystywać istniejąca infrastrukturę sieciową, dzięki czemu jego instalacja w wielu przypadkach jest znacznie łatwiejsza. Systemy udostępniają możliwości uproszczonej konfiguracji, co pozwala na korzystanie z nich nawet przez osoby bez szerokiej wiedzy technicznej. Często nie wymagają także zastosowania rejestratora, a połączenie z siecią może być bezprzewodowe. Mogą obsługiwać znacznie wyższą rozdzielczość, a także zaawansowane funkcje analizy obrazu. Bardzo często zapewniają również możliwość integracji z innymi systemami bezpieczeństwa i zarządzania budynkiem. Do wad dobrych kamer monitoringu IP należą z pewnością ich dość wysokie ceny, możliwość występowania opóźnień obrazu, a także częsty brak kompatybilności pomiędzy elementami systemów od różnych producentów.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<