Co to jest i jak działa monitoring analogowy?

Co to jest i jak działa monitoring analogowy?

Co to jest i jak działa monitoring analogowy?

by 6 sierpnia 2021 0 comments

Monitoring analogowy jest obecnie klasyczną metodą tworzenia systemów nadzoru wizyjnego, od której powoli odchodzi się na rzecz monitoringu cyfrowego czy sieciowego. To jednocześnie najstarsza technologia, należąca do najprostszych w założeniach, instalacji i konfiguracji. Cechuje ją także wysoka kompatybilność sprzętów różnych producentów. Przeczytaj, co wyróżnia monitoring analogowy, w jaki sposób działa, a także jakie są korzyści płynące z zastosowania tego rozwiązania.

Analogowa transmisja sygnału video

Pod pojęciem analogowego monitoringu mieści się przede wszystkim analogowy sposób transmisji obrazu. Nie jest on skompresowany czy dodatkowo kodowany. Obraz z kamery zgodnej ze standardem PAL/NTSC pierwotnie przesyłany był poprzez złącze BNC i dalej kabel koncentryczny, obecnie możliwe jest także zastosowanie wygodniejszej i lżejszej skrętki UTP oraz specjalnych dekoderów. Na system składa się również analogowy rejestrator, który pozwala na podgląd oraz zapis obrazu. Nie stosuje się już jako nośnika zapisanego video analogowych kaset, a ich cyfrowe odpowiedniki w postaci dysków twardych. CVBS, czyli Composite Video Baseband Signal wykorzystywany jest w systemach CCTV coraz rzadziej z uwagi na szersze możliwości nowoczesnych typów monitoringu.

W jaki sposób działa monitoring analogowy?

Zasada działania monitoringu analogowego opiera się na przesyłaniu obrazu z przetwornika kamery poprzez złącze BNC i kabel do rejestratora. Monitoring ma topologię gwiazdy, każda kamera poprzez osobny przewód musi być podłączona do centralnego punktu – rejestratora. Ten ostatni może udostępniać podgląd z kamer na żywo na podłączonym ekranie, praktycznie bez opóźnień, jednocześnie rejestrując go na dyski.

Monitoring analogowy – korzyści i wady rozwiązania 

Choć jeszcze do niedawna monitoring analogowy był najtańszą opcją implementacji monitoringu domowego, biznesowego czy przemysłowego, obecnie ceny systemu kamer IP dających nawet lepsze możliwości są porównywalne, jeśli nie niższe. Za korzyści wskazujące na monitoring analogowy przy wyborze można uznać:

  • wysoka kompatybilność pomiędzy urządzeniami różnych firm – co ma znaczenie przy rozszerzaniu istniejącego systemu,
  • prostota konfiguracji oraz instalacji – nie ma konieczności wprowadzania skomplikowanych ustawień, połączenia są proste, od kamery do rejestratora kablem koncentrycznym.

Do głównych minusów uważanej już za przestarzałą technologii zalicza się z pewnością niska jakość obrazu – odpowiadającą maksymalnie rozdzielczości 768×576 pikseli. Sposób przesyłu jest podatny na zakłócenia z uwagi na wysoką częstotliwość oraz wrażliwość na zmiany pola elektromagnetycznego. Dodatkowo analogowy monitoring ma ograniczone możliwości konfiguracji, brak w nim zaawansowanych algorytmów wspierających bezpieczeństwo czy opcje integracji z innymi systemami bezpieczeństwa oraz automatyki domowej. 

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<