Monitoring HD-TVI – co warto o nim wiedzieć?

Monitoring HD-TVI – co warto o nim wiedzieć?

Monitoring HD-TVI – co warto o nim wiedzieć?

by 6 sierpnia 2021 0 comments

Współczesne technologie monitoringu to wiele standardów, często związanych z producentem sprzętu. Tak też jest w przypadku HD-TVI, czyli High Definition Transport Video Interface. Standard opracowany został przez Techpoint w 2012 roku, jest on uniwersalny i kompatybilny pomiędzy różnymi implementacjami firm takich jak Hikvision czy Hanbang. Interfejs rozwiązuje problemy znane z HD-SDI, dając wydajną i stosunkowo tanią opcję monitoringu bazującą na przewodzie koncentrycznym. Przeczytaj, co warto o nim wiedzieć.

Transmisja obrazu w technologii HD-TVI

Interfejs HD Video Transport, w rozwiązaniach Hikvision pod nazwą Turbo HD pozwala na przesyłanie obrazu poprzez kabel koncentryczny, przy czym w tym samym czasie przewodem może być przesyłany strumień audio oraz dane sterujące. Opcjonalnie transmisję można oprzeć również o klasyczną skrętkę. Możliwe jest zapewnienie wysokiej jakości obrazu 720p / 1080p w postaci bezstratnej. Z technologii bazującej na kablu obraz z kamer HD-TVI uważany jest za optymalny jakościowo – w porównaniu z innymi naturalny i wyostrzony, bardziej kontrastowy, czy po prostu „żywszy”. Co więcej, transmisja ta cechuje się praktycznie brakiem opóźnień, co wynika z braku kompresji. Zasięg efektywnej transmisji dla HD-TVI wynosi nawet 500 metrów, bez użycia wzmacniaczy sygnału. Instalacja ma topologię gwiazdy. Charakterystyczną cechą dla rejestratorów HD-TVI jest zwykle obsługa również standardów monitoringu IP oraz analogowego. W porównaniu do standardu HD-SDI transmisja jest mniej podatna na zakłócenia, bardziej dostępna i korzystna cenowo.

Komunikacja HD-TVI – nie tylko obraz i dźwięk

W odróżnieniu od starszej wersji monitoringu opartego o przewód koncentryczny, w przypadku HD-TVI obok sygnału video i audio przez kabel mogą być przesyłane dane sterujące czy kontrolne. Komunikacja jest dwukierunkowa, pozwala producentom sprzętu na przykład na implementację opcji sterowania kamerą – PTZ, zmiany ustawień. Rejestratory HD-TVI pozwalają na łatwą modernizację starych analogowych instalacji, gdyż bardzo często zapewniają pełne wsparcie dla standardu analogowego, co więcej udostępniając również porty dla kamer IP. To daje możliwość nie tylko wygodnego stopniowego zmodernizowania starej instalacji monitoringu, ale również połączenia dwóch instalacji starszego oraz nowego typu.

Kiedy wybrać monitoring zgodny z HD-TVI?

Decyzja o instalacji rejestratora i kamer w standardzie HD-TVI bardzo często wynika z posiadania już pewnych elementów systemu monitoringu. Sprawdzi się w sytuacji:

  • chęci poprawy jakości obrazu w posiadanej CCTV,
  • łączenia dwóch systemów monitoringu – analogowego oraz IP,
  • niewielkiego budżetu na modernizację, stopniowego wprowadzania zmian.

Jest to także na tle innych technologii opcja należąca do dość atrakcyjnych, biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości. Dostępne na rynku rozwiązania HD-TVI obok monitoringu IP cieszą się dużą popularnością.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<