Co to jest i jak działa monitoring IP?

Co to jest i jak działa monitoring IP?

Co to jest i jak działa monitoring IP?

by 6 sierpnia 2021 0 comments

Monitoring sieciowy, zwany także monitoringiem IP staje się coraz częściej wybieraną formą ochrony wizyjnej budynków i różnorodnych obszarów. Wykorzystuje potencjał współczesnych sieci komputerowych, dzięki którym istnieje szansa stworzenia spójnego systemu z możliwością zdalnej kontroli i zarządzania z niemal każdego miejsca na ziemi z dostępem do Internetu. Przeczytaj, czym dokładnie jest i w jaki sposób działa monitoring IP.

Współczesny monitoring IP – co to jest?

Monitoring IP jest nowoczesnym rozwiązaniem w zakresie monitoringu wizyjnego, wykorzystującym do transmisji strumienia danych protokół internetowy – IP. Wszystkie kluczowe elementy systemu posiadają adres sieciowy, są to urządzenia o szerokim potencjale. System taki przy odpowiedniej konfiguracji pozwala na wiele możliwości niedostępnych wcześniej w monitoringu analogowym:

  • zdalne zarządzanie, często poprzez intuicyjną aplikację,
  • kontrolę czy nawet sterowanie urządzeniami przez osoby uprawnione,
  • podgląd na żywo online, bez znaczących opóźnień,
  • praktycznie nieograniczony zasięg przy dobrze skonfigurowanej sieci IP na terenie, który ma być monitorowany,
  • możliwość zasilania tym samym przewodem Ethernet w standardzie PoE,
  • dobra odporność obrazu na zakłócenia,
  • zaawansowana analiza obrazu, automatyzacja działań.

System monitoringu IP działać może w istniejącej sieci domowej, firmowej czy przemysłowej. Strumień danych audiowizualnych przesyłany jest zwykle poprzez przewód Ethernet, choć dostępne są także kamery WiFi czy działające w jednym ze standardów światłowodowych.

W jaki sposób działa monitoring sieciowy?

W monitoringu IP kamera może być jednocześnie rejestratorem obrazu, specyfika rozwiązania danego producenta wskazuje na konieczność użycia konkretnych urządzeń. W klasycznym ujęciu kamera IP połączona jest przewodem sieciowym Ethernet – skrętką do sieci lokalnej – LAN, najczęściej do switcha. W tej samej sieci znajduje się rejestrator, który zapisuje obraz przechwytywany przez kamerę. Bardzo często rozwiązanie umożliwia udostępnianie obrazu na zewnątrz, do sieci Internet poprzez chmurę czy dedykowany serwer wymagające oczywiście autoryzacji. Kamery wyposażone w karty sieciowe WiFi mogą być podłączane bezprzewodowo do sieci, nadal jednak wymagają źródła zasilania.

Systemy monitoringu IP w istniejącej sieci 

Proste systemy monitoringu IP można bez trudu włączyć w istniejącą w lokalu sieć internetową. Nie wymagają prowadzenia nowej, dedykowanej instalacji. Monitoring IP to zarówno rozwiązania do użytku domowego, o uproszczonej konfiguracji przy zachowaniu wielu możliwości, jak i profesjonalne, zaawansowane systemy z perspektywą integracji z automatyką domową czy nawet przemysłową.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<