Na co zwrócić uwagę, wybierając kabel antenowy?
by Instalacje budowlane 7 października 2021 0 commentsGdy pojawiają się problemy z odbiorem programów telewizyjnych, często zakłada się usterkę anteny. Tymczasem nierzadko za tłumienie sygnału odpowiadają przewody, a ściślej kabel koncentryczny. Sprawdźmy, czym dokładnie jest kabel antenowy i jaki model wybrać, by uzyskać najlepszą jakość obrazu?
Kable antenowy – podstawowe informacje
Kabel antenowy funkcjonuje także pod nazwami: kabel koncentryczny oraz kabel satelitarny, czasem również – nieco nieprecyzyjnie – przewód elektryczny. Niezależnie od przyjętej nomenklatury, kable antenowe to istotny element instalacji antenowej, umożliwiającej odbiór telewizji. Mówimy tu zarówno telewizji satelitarnej, telewizji kablowej, jak i monitoringu CCTV (tzw. telewizji przemysłowej).
Kable koncentryczne transmitują sygnał z anteny do odbiornika telewizyjnego, w niektórych systemach, oprócz sygnału wideo i audio, w tym samym czasie mogą być transmitowane także dane sterujące (tak dzieje się na przykład w systemach HD-TVI).
Trzeba wiedzieć, że nawet jeśli nie istnieją zastrzeżenia do działania anteny satelitarnej, ani odbiornika telewizyjnego, bez dobrego kabla koncentrycznego odbiór sygnału odpowiedniej jakości będzie niemożliwy.
Jak działa kabel antenowy?
Kabel koncentryczny tworzy w praktyce kilka warstw. Idąc od jego wnętrza, będą to:
- Przewód wewnętrzny (rdzeń miedziany) – to przewód elektryczny, który tworzy siatka drucików z miedzi. Rdzeń może być wykonany także z drutu aluminiowego lub stalowego – druciki tego rodzaj tworzą charakterystyczny gęsty oplot.
- Izolacja wewnętrzna, czyli dielektryk – warstwa materiału, który bardzo słabo przewodzi prąd elektryczny.
- Ekran – zazwyczaj aluminiowa lub miedziana folia, która pozwala chronić sygnał elektryczny przed zakłóceniami z zewnątrz.
- Izolacja zewnętrzna (płaszcz zewnętrzny) – nie występuje zawsze, stanowi jednak dobre zabezpieczenie kabla przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Część kabla służąca do przewodzenia prądu określana jest jako żyła wewnętrzna. Izolacja zewnętrzna natomiast, wykonana zwykle z tworzywa sztucznego (np. polichlorku winylu, PVC lub polietylen, PE), co pozwala zachować giętkość kabla – dzięki czemu można go łatwo układać, jednocześnie skutecznie chroni wewnętrzne warstwy. Koncentryki z izolacją wykonaną z polietylenu są dodatkowo oporne na działanie promieni UV. A także na szerzej rozumiane warunki atmosferyczne (deszcz, niskie temperatury), dlatego z powodzeniem można je stosować na zewnątrz.
Kabel koncentryczny – o czym pamiętać przed zakupem?
Jak rozpoznać dobry przewód? Przede wszystkim warto sprawdzić, czy produkt jest wykonany z opisanych wyżej materiałów. Istotna jest także skuteczność ekranowania – na rynku dostępne są dziś produkty o bardzo wysokiej klasie ekranowania (A++), pozwalające na efektywne, pozbawione zakłóceń przesyłania sygnału.
Jaki kabel antenowy wybrać? Wiele zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli koncentryk ma znajdować się na zewnątrz, koniecznie musi mieć izolację zewnętrzną. Jeśli będzie oddziaływało na niego słońce, dobrym wyborem będzie izolacja z polietylenu. Istotna jest także długość kabla – powinien być on na tyle długi, by nie był napięty, jednak na tyle krótki, by się nie zawijał.
Kable antenowe w różnych długościach możesz kupić w sklepach i hurtowniach elektrycznych, również online. Dzięki dużemu zróżnicowaniu oferty łatwo znajdziesz rozwiązanie, które dopasujesz do indywidualnych potrzeb.
Nie ma jeszcze żadnego komentarza
Jeszcze nie skomentowano!
Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.