Najlepsze oświetlenie do łazienki

Najlepsze oświetlenie do łazienki

Najlepsze oświetlenie do łazienki

by 12 kwietnia 2014 0 comments

Dobór odpowiedniego oświetlenia i właściwe rozplanowanie umiejscowienia lamp w łazience powinno odbyć się jeszcze przed rozpoczęciem jej remontu czy też urządzania. Z uwagi na sporą wilgotność panującą w pomieszczeniach tego typu do instalacji elektrycznej nie warto podchodzić samemu, gdyż istnieje duże ryzyko uszkodzenia.

Dobry fachowiec powinien załatwić sprawę niemal od ręki. Podczas zakupu lamp, oprócz walorów estetycznych i dekoracyjnych sporą uwagę powinno zwrócić się na bezpieczeństwo. Do łazienki najlepiej wybierać oświetlenie z zasilaniem 12V z dość wysokim współczynnikiem szczelności – IP44 czy IP55. Takie rozwiązanie zapewnia zachowanie bezpieczeństwa, spowoduje także znacznie mniejsze skutki w przypadku rażenia prądem. Niestety, takie oświetlenie wymaga zasilacza, co niewątpliwie jest jego największą wadą.

Wybór oświetlenia odpowiadającego naszym potrzebom

Zgodnie z obowiązującą powszechnie normą prawną oświetlenie należy rozmieścić w odległości nie mniej niż 60 cm od wanny czy prysznica oraz powyżej 2,25 m od podłogi.

lampka

Co do mocy lampy, to przyjmuje się, iż na powierzchnię w okolicach 6 m kwadratowych w zupełności wystarczy żarówka o mocy 75W umiejscowiona w centralnym miejscu na suficie. Przy doborze jej mocy należy kierować się też kolorem przeważającym w pomieszczeniu. W przypadku ciemnych płytek jasnym jest, że żarówka będzie musiała mieć większą moc.

Skoro wiemy już, jakie parametry powinno spełniać nasze oświetlenie w łazience, to najwyższa pora przemyśleć sprawę jego rozmieszczenia, w taki sposób, aby lampa led i jej funkcjonalność pozostawała na niezmiennym poziomie bez względu na porę dnia. Rano potrzebne będzie światło jasne do właściwego rozbudzenia i wykonania codziennych porannych czynności, które mimo zaspania wymagają od nas nie lada precyzji, np. golenie się czy wykonywanie makijażu. Po ciężkim dniu, pod wieczór, preferowane jest światło o ciemniejszych barwach, wprawiające w odpowiedni nastrój oraz odprężające. Taki rodzaj światła najlepiej zamontować nad wanną, przy kabinie prysznicowej lub np. przy podświetleniu podłogi w łazience. W sprostaniu tym oczekiwaniom najlepiej sprawdzi się oświetlenie z kilkoma punktami świetlnymi. Jednak kiedy łazienka jest mała wystarczy oświetlenie górne. Poniżej prezentujemy film, w którym przedstawiono ciekawy pomysł na wykorzystanie światła LED w łazience.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<