O czym warto pamiętać, decydując się na ogrodzenie drewniane?

O czym warto pamiętać, decydując się na ogrodzenie drewniane?

O czym warto pamiętać, decydując się na ogrodzenie drewniane?

by 4 listopada 2021 0 comments

Ogrodzenie stanowi prawdziwą wizytówkę każdej posesji. Zapewnia jednocześnie bezpieczeństwo, prywatność i chroni przed żywiołami. Od lat dużą popularnością cieszą się płoty wykonane z drewna. Są trwałe, dobrze komponują się z przydomową zielenią i nie kosztują dużo. Co trzeba wiedzieć o płotach z drewna?

Rodzaje drewnianych płotów

Szukając pomysłu na drewniane ogrodzenie, nie trzeba ograniczać się tylko do pali wbitych w ziemię. Obecnie producenci płotów oferują szeroki zakres typów i rodzajów ogrodzeń. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Płot panelowy – nowoczesne i minimalistyczne ogrodzenie składające się z drewnianych paneli. Jest również stosunkowo proste w montażu, który można wykonać samodzielnie.
  • Płot metalowo-drewniany – drewno doskonale komponuje się z innymi materiałami, a w szczególności z metalem. Takie połączenie wygląda elegancko i klasycznie, dzięki czemu ogrodzenia metalowo-drewniane są rozwiązaniem bardzo uniwersalnym. Sprawdzą się do niemal każdego pomysłu na aranżację otoczenia domu.
  • Płot lamelowy – to ogrodzenia drewniane, który warto wybrać na taras. Jego elementy charakteryzują się mniejszą wytrzymałością niż inne typy, a dodatkowo są całkowicie zabudowane. Idealnie sprawdzają się do wydzielania przestrzeni wewnątrz działki.
  • Płot ażurowy – jego najmocniejszą stroną są walory estetyczne. Ze względu na swoją budowę płoty ażurowe mogą przyjmować niemal dowolny wygląd.
  • Płot żaluzjowy lub poziomy – ten rodzaj ogrodzenia daje możliwości regulacji przepuszczalności światła. Przy jego pomocy można całkowicie zasłonić działkę lub tylko w drobnej części. 
  • Płot pełny – zapewnia stuprocentowe pokrycie, a przez to pełną prywatność.
  • Płot sztachetowy – składa się z charakterystycznych ułożonych pionowo sztachet. Zaletą tego rozwiązania jest niska cena i nieskomplikowany montaż.

Styl ogrodzenia a wygląd domu

Drewno jako naturalny materiał doskonale wkomponowuje się styl zarówno miejskich, jak i wiejskich domów. Nie oznacza to jednak, że każdy typ drewnianego ogrodzenia będzie pasował do aranżacji Twojej działki. Jego wygląd warto dopasować do stylu samego budynku.

Jeśli więc mieszkasz w domu wybudowanym w nowoczesnym stylu, to warto poszukać ogrodzenia w prostej, ażurowej i minimalistycznej formie. Ich równa powierzchnia doskonale uzupełni geometryczne kształty samego budynku.

Z drugiej strony, jeśli dom jest urządzony w tradycyjnym stylu – z dużymi oknami i rozległym ogrodem – to warto postawić na niewysoki płot sztachetowy. To tradycyjne rozwiązanie cieszące się dużą popularnością od lat, mimo że nie zapewnia tak dużej prywatności jak pełne płoty. Znajdujące się w nim szczeliny doskonale eksponują piękno ogrodu.

Wśród właścicieli domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej dużą popularnością cieszą się płoty boazeryjne. Ich stylistyka dobre zgrywa się z przydomową zielenią, a gęsto umieszczone elementy zapewniają prywatność.

Rodzaj drewna

Materiały i same konstrukcje drewnianych ogrodzeń są bardzo różnorodne. Ich elementy najczęściej są wykonywane z drewna świerkowego lub sosnowego. Gatunki te charakteryzują się dużą trwałością oraz eleganckim wyglądem – między innymi dlatego, wykorzystuje się je również we wnętrzach. Musisz jednak pamiętać, że będą wymagać dodatkowej impregnacji.

Równie popularne są płoty wykonane z modrzewia oraz modrzewia syberyjskiego. Jest to materiał jeszcze bardziej wytrzymały niż sosna i świerk, a jednocześnie bardzo estetyczny. Co ważne, nie wymaga również tak wielu zabiegów impregnacyjnych.

Konserwacja drewnianego płotu

Elementy drewnianego ogrodzenia narażone są na szkodliwe działanie warunków pogodowych, takich jak deszcz, śnieg, zmienne temperatury, promieniowania UV. Dlatego, aby utrzymały swój pierwotny wygląd i wytrzymałość, niezbędne jest przeprowadzanie zabiegów konserwacyjnych. Zrobisz to z pomocą specjalnych środków impregnujących. Wybierając środek, zwróć uwagę, czy chroni drewno również przed owadami, pleśnią i wilgocią. Tak kompleksowe działanie zapewni dłuższą żywotność ogrodzenia.

Dodatkowej ochrony wymagają również elementy ogrodzenia, które są wkopane w ziemię. Powinny być one dodatkowo zabezpieczone przed butwieniem – zwłaszcza jeśli nie są umieszczone w podmurówce. Najlepiej sprawdzi się do tego lepik asfaltowy.

Podsumowanie

Drewniane ogrodzenia cieszą się niesłabnącą popularnością. Trudno się temu dziwić. Są eleganckie, praktyczne i bardzo uniwersalne. Dodatkowo przemawia za nimi również trwałość – odpowiednie konserwowane posłużą nawet kilkadziesiąt lat.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem drewnianego ogrodzenia, odwiedź stronę Andrewex. Oprócz całej kategorii produktów drewnianych znajdziesz tam również wiele innych produktów do wykończenia tarasu, ogrodu oraz innych przydomowych powierzchni.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<