Piec z płaszczem wodnym – czy warto instalować?
by Instalacje budowlane 17 czerwca 2015 0 commentsCzym właściwie jest piec z płaszczem wodnym? Jak działa? Czy warto rozważyć jego instalację w domu? Dowiedz się więcej o popularnie zwanej kozie.
Piec z płaszczem wodnym – czy warto instalować?
Piec wolnostojący pojawia się coraz częściej w ofertach producenta, który zapewnia, że jest to świetne rozwiązanie dla domków jednorodzinnych. Ze względu na nowe technologie oraz różnorodność modeli popularne kozy zaczynają wypierać tradycyjne kominki.
Kiedyś kojarzone z nieestetycznym ogrzewaniem domów naszych dziadków, teraz nowoczesne i stylowe uzupełnienie wnętrz. A kozy z fajerkami lub piekarnikiem świetnie sprawdzają się w domku letniskowym.
Piec z płaszczem wodnym rozwiązanie dla każdego?
Przed zamontowaniem pieca powinno rozważyć się jego zalety i wady. Pod uwagę należy wziąć moc, czas palenia i sprawność pieca. Średnio 1 kW mocy pieca jest w stanie ogrzać pomieszczenie wielkości 10-20 m2 i wysokości 2,5 m. Czas palenia powinien wynosić więcej niż 8 godzin, a sprawność pieca minimum 70%.
Bardzo ważne!
Wybór takie pieca wiążę się z montażem szczelnej instalacji odprowadzającej spaliny, dlatego potrzebny będzie Ci doświadczony specjalista, zwłaszcza jeśli koza ma stać np. w salonie.
Płaszcz wodny
Kiedy temperatura zacznie naprawdę spadać do kominka należy dokładać 2-3 razy dziennie, aby ochronić instalację przed zamarznięciem. Aby tego uniknąć należy rozważyć zakup pieca z płaszczem wodnym, który jest w stanie ogrzać dom o powierzchni nawet 400 m2. Często łączy się piec z kotłem olejowym lub gazowym, aby ogrzewanie było jeszcze bardziej wydajne i efektywne.
Plusy i wady kozy
- Waga – lekki i przenośny nie wymaga wzmacniania stropu, a dodatkowo można go ustawić w dowolnym miejscu podłączonym do komina.
- Cena – tańszy niż tradycyjny kominek i nie wymaga zabudowania
- Wygląd – do wyboru mamy kilka modeli w różnych stylach, a dodatkowo niektóre posiadają nawet piekarnik.
- Ekologiczny – istnieje możliwość wyposażenia w system dopalający spaliny.
- Tani – źródłem energii najczęściej jest drewno lub brykiet drzewny.
- Wydajny – piec z płaszczem wodnym jest w stanie ogrzać powierzchnię 100 m2, a jego moc i sprawność jest porównywalna do tradycyjnego kominka.
Niestety należy dbać o jakość opału – drewno powinno być dobrze wysuszone z twardych liściastych drzew, co podnosi jego cenę. Niewłaściwe drewno będzie mniej wydajne, a dodatkowo podczas spalania więcej sadzy i smoły osadzi się na piecu.
Instalacja
O instalacji pieca z płaszczem wodnym należy pomyśleć już na etapie projektowania lub przebudowy domu. Wtedy mamy pewność, że wszystko będzie działało prawidłowo. Co uwzględniamy?
- Doprowadzenie wody do płaszcza i odpływ wody przegrzanej.
- Rozmieszczenie kanałów nawiewnych z przepustnicami lub kratkami wentylacyjnymi.
- Otwarte naczynie wzbiorcze chroniące przed wzrostami ciśnienia i przejmujące wodę.
- Wyposażenie w wężownicę schładzającą lub zbiornik akumulujący ciepło.
Czy warto instalować piec z płaszczem wodnym? Tak, ale należy wcześniej wszystko zaplanować i prawidłowo zamontować, aby cieszyć się ciepłem oraz piękną aranżacją wnętrza.
Nie ma jeszcze żadnego komentarza
Jeszcze nie skomentowano!
Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.