Przeglądy instalacji wentylacyjno-kominowych. Dlaczego i jak często należy je przeprowadzać?

Przeglądy instalacji wentylacyjno-kominowych. Dlaczego i jak często należy je przeprowadzać?

Przeglądy instalacji wentylacyjno-kominowych. Dlaczego i jak często należy je przeprowadzać?

by 11 kwietnia 2018 0 comments

Wiosna za pasem, zatem przyszedł najwyższy czas na porządki! Warto przeprowadzić je kompleksowo i nie ograniczać się jedynie do widocznych elementów wyposażenia domu. Dokładnej kontroli powinniśmy bowiem poddać również ukryte przed codziennym wzrokiem domowników części naszego mieszkania. Należą do nich instalacje wentylacyjne wraz z przewodami kominowymi – gdy minie zima, bezwzględnie należy sprawdzić ich stan. W jaki sposób zrobić to skutecznie?

Dlaczego należy dbać o wentylację?

Instalacje wentylacyjne to kluczowe elementy każdego wolnostojącego domu. Od ich sprawnego działania zależy nie tylko wydajność systemu grzewczego, lecz również bezpieczeństwo domowników – zarówno w sezonie grzewczym, jak również poza nim. Zapchana bądź też nieszczelna wentylacja skutkować może niedostatecznym przewietrzaniem całego budynku, co może skutkować kumulowaniem we wnętrzach nieprzyjemnych zapachów i wilgoci prowadzącej do powstawania pleśni i grzybów. W połączeniu z niedostatecznie oczyszczonym kominem skutkować to może również przedostawaniem się do pomieszczeń mieszkalnych groźnych dla zdrowia i życia mieszkańców substancji lotnych, z których najbardziej niebezpieczną jest tlenek węgla, popularnie zwany czadem.

Przegląd komina i instalacji wentylacyjnej: jak często?

Przeglądy kominiarskie należą do czynności uwarunkowanych prawnie  od 1994 r. Wedle przepisów, działania tego typu powinny odbywać się przynajmniej raz w roku (w przypadku domów o powierzchni użytkowej większej niż 2000 m2 – dwa razy do roku). Obowiązkowe jest również czyszczenie przewodów kominowych, którego celem będzie przywrócenie drożności instalacji. Okresowość w tym przypadku różni się w zależności od charakteru przewodu:

  • przewody dymowe – 4 razy w roku;
  • przewody spalinowe – 2 razy w roku;
  • przewody wentylacyjne – 1 raz w roku.

Czego można uniknąć dzięki przeglądowi komina?

Przeglądy kominiarskie mogą ochronić przed wieloma groźnymi sytuacjami, które negatywny wpływ mogłyby mieć zarówno na posiadane przez nas mienie, jak również nas samych. W wyniku kontroli kominiarza sprawdzony zostanie prześwit w instalacji, wskutek czego w porę zostaną wykryte zbyt wysokie poziomy smoły i sadzy w kominie – rozgrzana, parująca smoła może bowiem doprowadzić do pożaru (jej opary są wysoce łatwopalne). Zaślepienie przewodu kominowego może być również przyczyną powstania wysokiego stężenia gazów w dolnej części komina, co w efekcie doprowadzić może do wybuchu niedaleko paleniska.

Zatkany komin a wydajność pieca

Ponadto, zbyt mała ilość światła w przewodzie kominowym negatywnie wpływa również na wydajność pieca. Gdy w palenisku jest zbyt mało tlenu, paliwo spalane jest o wiele mniej efektywnie, a dodatkowo z niespalonych cząstek węgla zaczyna wydobywać się czad. W przypadku kotłów ustawionych niedaleko pomieszczeń mieszkalnych taki stan rzeczy skutkować może w najlepszym przypadku złym samopoczuciem domowników wynikającym z powolnego podduszania, w najgorszym zaś zakończyć może się śmiercią poprzez uduszenie.

Kara za brak przeglądu?

Chociaż za brak aktualnego przeglądu kominiarskiego nie istnieją żadne ustawowo przewidziane kary, to owych czynności nie należy zaniedbywać w trosce o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Aktualne świadectwo prawidłowo przeprowadzonej kontroli, której dokonał wykwalifikowany fachowiec może być również podstawą do dochodzenia odszkodowania w przypadku zaistnienia tragedii. Rejestr mistrzów kominiarskich certyfikowanych przez Korporację Kominiarzy Polskich znajdziesz na stronie http://www.korporacjakominiarzy.pl/.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<