Śmieci podczas budowy – składowanie i wywóz

Śmieci podczas budowy – składowanie i wywóz

Śmieci podczas budowy – składowanie i wywóz

by 1 czerwca 2021 1 comment

Podczas budowy domu powstaje nie tylko nowy budynek, ale również wiele odpadów różnego typu. Niestety nie mogą one trafić do pojemników na śmieci komunalne. Jak więc pozbyć się ich we właściwy sposób?

Jakie odpady powstają podczas budowy?

Są to zwykle uszkodzone pustaki, resztki cegieł lub wełny mineralnej, niepotrzebne deski, a także opakowania po różnych materiałach budowlanych. Większość z nich nie jest klasyfikowana jako odpady komunalne, a wyrzucenie choćby części z nich na śmietnik może grozić mandatem, a co za tym idzie niepotrzebnym wydatkiem. Poza tym odpady budowlane mogą zawierać niebezpieczne substancje, których niewłaściwe składowanie mogą być bardzo szkodliwe dla środowiska. Natomiast niektóre surowce w nich zawarte, nadają się do recyklingu. To wszystko sprawia, że konieczne staje się skorzystanie z usług firm, które specjalizują się w wywozie śmieci.

Odpady budowlane nadają się do recyklingu

Współpracując z firmą odbierającą odpady budowlane warto sprawdzić, czy zajmuje się ona jedynie ich przewozem, czy też odpowiednio je zagospodaruje, dzięki czemu możliwe będzie ich ponowne wykorzystanie.

Największą grupę odpadów budowlanych stanowi zwykle gruz – betonowy lub ceglany. Aby go przetworzyć, należy go najpierw pokruszyć. Dzięki temu po recyklingu może zostać wykorzystany m.in. jako kruszywo drogowe lub wartościowy składnik do produkcji betonu. Jednak, aby tak się stało, przekazywane odpady budowlane nie mogą zawierać zanieczyszczeń w postaci gipsu, plastiku, stali, szkła lub drewna. Dlatego właśnie tak istotny jest jego profesjonalny odbiór i odpowiednie zagospodarowanie.

Aby mieć pewność, że kontener zostanie podstawiony na czas, najlepiej zamówić go z kilkudniowym wyprzedzeniem. Trzeba też wówczas określić jaka ilość odpadów będzie do wywiezienia i dokładnie jakiego rodzaju śmieci chcemy się pozbyć. Wówczas firma zajmująca się takimi usługami posłuży się odpowiednim kontenerem – dobierze jego rodzaj i wielkość, a także ustali częstotliwość jego odbierania od klienta.

Wywóz śmieci z budowy należy do specjalistów

Aby pozbyć się odpadów budowlanych najlepiej zlecić to przedsiębiorstwu komunalnemu, które w swoim zakresie ma właśnie takie usługi np. wywóz śmieci w Gliwicach to specjalność firmy Eko-logis. W tym celu wystarczy skontaktować się z miejscowym oddziałem spółki Eko-logis, który oferuje dostarczenie odpowiednich kontenerów przeznaczonych specjalnie do składowania odpadów budowlanych. Usługi te dostępne są zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców.

Czy wiesz, że…

Odpady pochodzące z budowy i remontów stanowią średnio 30 proc. masy odpadów wytwarzanych w Europie?

1 Comment so far

  1. Aleksandra
    #1 Aleksandra 4 lipca, 2021, 20:20

    Ja nie wiem skąd się te śmieci biorą, one się chyba same mnożą 🙂

    Odpowiedz

<