W którym miejscu najlepiej umieścić rozdzielnicę elektryczną?
by Instalacje budowlane 8 stycznia 2022 0 commentsRozdzielnica elektryczna to element instalacji elektrycznej, który zawiera urządzenia oraz podzespoły, wykorzystywane do łączenia, rozdzielania oraz przerywania obwodów elektrycznych. Jest to zatem bardzo ważna część sieci elektrycznej. Z tego względu powinno się dobrze zastanowić nad tym, w jakim miejscu najlepiej jest umieścić taką rozdzielnicę.
Sprawdź czy przydatne będą Ci takie artykuły jak taśma izolująca, taśma antypoślizgowa 3m, rękawice, złączki i inne elementy, których schowanie w pobliżu skrzynki umożliwi łatwy dostęp do skrzynki.
Odpowiednie warunki
Bardzo ważne jest to, żeby rozdzielnica elektryczna została umieszczona w miejscu, do którego będzie się miało zapewniony łatwy dostęp. Może się zdarzyć, iż konieczne będzie dojście do niej wtedy, kiedy wyłączy się światło. Lepiej zatem, aby na drodze nie stały żadne przedmioty, które mogą stwarzać zagrożenie. Jeszcze istotniejsze jest, aby pomieszczenie, w którym zostanie umieszczona rozdzielnica, było suche. Nie trzeba wyjaśniać tego, jaki wpływ na takie urządzenia ma wilgoć. Jeżeli miejsce, które się wybrało, jest suche, a zarazem łatwo dostępne, to nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby właśnie tam umieścić swoja rozdzielnicę elektryczną.
Montaż rozdzielni elektrycznej
Prace montażowe rozdzielni elektrycznej i łączenie tablicy elektrycznej można podzielić na etapy. Każdy z nich ma swoje własne zasady i cechy. Stosując się do nich można złożyć tablicę elektryczną, która zapewnia wysoki stopień ochrony energetycznej.
Zgodnie ze schematem należy dokładnie określić, jaki sprzęt będzie potrzebny i jakiej pojemności.
Oto główne elementy, które są zainstalowane w tablicy elektrycznej:
- Włącznik rozruchowy służy do zasilania płytki, a także umożliwia szybkie wyłączenie zasilania.
- Licznik – mierzy zużytą energię elektryczną.
- Przekaźnik napięciowy – chroni technika przed nadmiernymi skokami napięcia.
- Urządzenia pomiarowe (woltomierz, amperomierz) – te urządzenia są podłączone, jeśli konieczne jest wizualne monitorowanie napięcia i prądu. Przy montażu przekaźnika napięciowego lub przekaźnika wielofunkcyjnego nie są wymagane żadne dodatkowe urządzenia pomiarowe.
Wyłączniki instalowane są w celu ochrony przed zamknięciem oraz przeciążeniami. Na przykład konsumenci o mocy 2 kW lub większej są podłączeni przez wyłącznik 25A lub 32A. Do podłączenia linii gniazd i linii oświetleniowych wystarczą automaty 10A lub 16A. - GFCI lub wyłącznik różnicowy jest niezbędnym elementem ochrony przed wyciekiem (porażeniem elektrycznym). Zaleca się umieszczenie GFCI na każdej dedykowanej linii.
- Do połączenia potrzebne będą również specjalne listwy, zaciski, magistrale, kable itp.
- Po ustaleniu listy komponentów należy obliczyć, ile miejsca zajmą i jakiego rozmiaru potrzebuje deska. Wymiary elementów są standardowe i określane przez ilość modułów – 1 moduł to 17,5 mm. Powinno być też trochę wolnego miejsca na przyszłe aktualizacje.
Wybór rozdzielnicy elektrycznej
Wielkość pudełka powinna odpowiadać obliczonej wartości przez liczbę modułów, a także wielkość wnęki. Skrzynka rozdzielcza może być wykonana z metalu lub niepalnego tworzywa sztucznego. Przy zakupie należy sprawdzić obecność paszportu i certyfikatu, które zawierają dane o producencie, materiałach, zasadach działania itp.
Montaż rozdzielnicy elektrycznej i jej podłączenie.
Montaż tablicy elektrycznej realizowany jest po zakończeniu wszystkich prac pylących i wykończeniowych. Puszka mocowana jest w wybranym miejscu, prowadnice z szynami DIN oraz osprzęt mocuje się wewnątrz za pomocą samonacinających.
Zainstalowane są szyny robocze (N) i ochronne (PE) zero. Przewody są wprowadzane i mocowane.
Przed użyciem tablicy należy upewnić się, że wszystkie elementy instalacji elektrycznej są zmontowane i podłączone: wyłączniki, gniazda, skrzynki zaciskowe itp.
Wniosek
Nowoczesna rozdzielnica elektryczna pozwala zapewnić nie tylko nieprzerwaną pracę wewnętrznej sieci energetycznej. Jest również w stanie chronić sprzęt i ludzi przed możliwymi wypadkami, a także wyciekami prądu. Dlatego tak ważne jest ostrożne podejście do wyboru każdego elementu i nie oszczędzanie na jakościowych urządzeniach. Praca z prądem jest niebezpieczna, montaż wyposażenia rozdzielnicy wymaga pewnych umiejętności i zdolności. Dlatego do montażu rozdzielnic dopuszczeni są wyłącznie fachowcy z odpowiednią wiedzą, doświadczeniem, kwalifikacjami SEP, którzy przeszli specjalne szkolenie, pozwalające im na wykonanie określonego rodzaju prac elektrycznych.
Nie ma jeszcze żadnego komentarza
Jeszcze nie skomentowano!
Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.