Bezpieczna praca w magazynie – sprawdź o czym należy pamiętać!

Bezpieczna praca w magazynie – sprawdź o czym należy pamiętać!

Bezpieczna praca w magazynie – sprawdź o czym należy pamiętać!

by 20 lutego 2018 0 comments

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej i zatrudnianie pracowników wiąże się zawsze z dużą odpowiedzialnością. Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy to obowiązek każdego pracodawcy, szczególne ważne jest przestrzeganie wszelkich zasad BHP przy prowadzeniu działalności produkcyjnej w halach i magazynach. Sprawdź jakie wymagania techniczne należy spełnić, aby podnieść bezpieczeństwo pracy w takich miejscach.

Oznakowanie dróg transportowych

W halach magazynowych konieczne jest wyznaczenie tras i ciągów komunikacyjnych dla wózków widłowych innych pojazdów. Drogi transportowe pozwolą na bezpieczne wymijane się pojazdów oraz innych maszyn i urządzeń. Pomocne w sprawnym poruszaniu się po dużych halach produkcyjnych są także wyznaczone ścieżki i przejścia dla pieszych. Odpowiednie oznaczenia wpływają na organizację ruchu i przestrzeni, co znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa w zakładzie pracy.

Pasy ostrzegawcze

Miejsca na hali lub magazynie w których istnieje szczególne ryzyko upadku lub kolizji powinny być odpowiednio oznaczone za pomocą żółto-czarnych pasów. Konieczność zastosowania tego typu oznakowań wynika z przepisów prawa. W ten sposób zostaje oznaczona przestrzeń, do której pracownicy mają stały dostęp, a która z uwagi na składowane materiały obarczona jest pewnym ryzykiem wystąpienia niebezpieczeństwa. Malowanie linii to norma w zakładach pracy, których celem jest zwiększenie wydajności pracy oraz zapewnienie bezpieczeństwa swoim pracownikom.

Wyposażenie techniczne magazynu

Wszelkie regały i półki powinny mieć wytrzymałą i stabilna konstrukcję. Konieczne jest dopasowanie rodzaju regałów do produktów, które będą na nich przechowywane. Masa składowanych materiałów nie może przekraczać maksymalnego obciążenia regałów i półek. Informacje o dopuszczalnym obciążeniu powinny być umieszczane zawsze w widocznym miejscu.

Oświetlenie i temperatura

Natężenie światła powinno być zawsze dostosowane do miejsca i rodzaju wykonywanej pracy. W miejscach pracy, gdzie w razie awarii prądu i braku światła może nastąpić niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowie obowiązkowe jest zadbanie o oświetlenie awaryjne.  Temperatura w magazynie powinna być dostosowana do rodzaju wykonywanych prac, w szczególnych przypadkach (praca w mroźni) konieczne jest zapewnienie pracownikom odzieży ochronnej.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<