Azbest – dlaczego jest taki groźny i gdzie się znajduje?

Azbest – dlaczego jest taki groźny i gdzie się znajduje?

Azbest – dlaczego jest taki groźny i gdzie się znajduje?

by 1 marca 2016 0 comments

Jeszcze do niedawna azbest był bardzo powszechnie używany w budownictwie. Jednakże w 2002 roku Ministerstwo wydało zarządzenie o usuwaniu azbestu i wyrobów azbestowych na terytorium naszego kraju. Jest on niezwykle mocno szkodliwy dla naszego zdrowia, dlatego też jego produkcja oraz sprzedaż również zostały oficjalnie zakazane.

Na dzień dzisiejszy szacuje się, że w naszym kraju znajduje się jeszcze 15,5 miliona ton azbestu, który powinien być usunięty ze wszystkich obiektów do grudnia roku 2032.

Dlaczego azbest jest niebezpieczny?

Bardzo mocno szkodliwe jest oddychanie powietrzem, w którym znajdują się włókna azbestu. Są one niewidzialne dla oka i prowadzą do różnorodnych chorób układu oddechowego, takich jak np.:

  • Pylica azbestowa
  • Rak płuc
  • Międzybłoniak opłucnej i otrzewnej

Szczególnie niebezpieczny jest wtedy, kiedy dojdzie do jego korozji, czy też jakiegokolwiek uszkodzenia wyrobów azbestowych(np. kruszenie lub łamanie). Wtedy też dochodzi do uwalniania się włókien do powietrza, a następnie wnikanie do płuc. Jeśli azbest nie jest uszkodzony i dobrze zabezpieczony, to wtedy nie stanowi żadnego zagrożenia dla człowieka i środowiska.

Kto jest najbardziej zagrożony?

Przede wszystkim osoby, które ze względu na charakter wykonywanej pracy mają lub mieli kontakt z azbestem przez dłuższy czas. Do tej pory nie określono, jaka minimalna ilość azbestu wywołuje choroby. Do szpitali zgłaszały się osoby, które nie miały przesadnie długotrwałej ekspozycji na azbest, a jednak zachorowały na raka płuc czy inne choroby.

Jak się zabezpieczać?

Pochłaniacz 3M jest jednym z najlepszych sposobów na ochronę pracowników, którzy wykonują każdego dnia pracę związaną np. z usuwaniem azbestu. Jest lekki i bardzo łatwo jest go zamocować na twarzy. Gwarantuje niskie opory oddychania i sprawia, że płuca pracowników są zupełnie bezpieczne.

W podobne filtry powinny zaopatrzyć się wszystkie osoby, które planują jakiekolwiek prace z wyrobami azbestowymi u siebie w domu. Wydatek nie jest wielki, a może oszczędzić Ci wielu chorób.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<