Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne

by 20 lutego 2014 1 comment

Rozwiązania ekologiczne, które stosowane są w budownictwie, zyskują coraz większą popularność. Ludzie dostrzegają w nich bowiem szansę na oszczędności. Wiadomo, że zastosowanie na przykład kolektorów słonecznych, pozwala zmniejszyć rachunki.

Jednak należy także pamiętać o tym, że decydując się na budowę domu ekologicznego bądź pasywnego, można uzyskać dofinansowanie. Warto zatem zwrócić uwagę na poszczególne rozwiązania ekologiczne w budownictwie, na przykład na wspomniane kolektory słoneczne.

Czym są kolektory słoneczne?

Kolektor słoneczny jest urządzeniem, które przekształca energię słoneczną w ciepło. Kolektory umieszczane są w miejscach, gdzie dociera najwięcej promieni słonecznych, które mogą zostać przemienione w energię cieplną. Nie trudno domyślić się tego, że obecnie dostępne są różne rodzaje kolektorów słonecznych. Dobrze byłoby zatem przybliżyć ten temat.

Rodzaje kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne możemy podzielić na płaskie, płaskie próżniowe, próżniowo- rurowe, skupiające oraz specjalne. Wśród kolektorów płaskich wyróżnia się cieczowe, gazowe oraz dwufazowe. Większość z nich może być stosowana przez ponad 25 lat. Kolektory próżniowo- rurowe są bardziej wydajne od płaskich, jednak ich montaż jest kosztowniejszy. Większą kwotę trzeba także przeznaczyć na sprawny kolektor skupiający. Aby jak najlepiej spełniać swoją funkcję, kolektor ten musi być zamontowany w taki sposób, aby poruszać się zgodnie z ruchem słońca.

kolektory

Sprawność kolektorów słonecznych i koszt montażu

Sprawność kolektora słonecznego można ocenić, porównując ilość promieniowania słonecznego, docierającego do niego z energią, która została przez niego przetworzona. Kolektor słoneczny będzie sprawny wówczas, kiedy zostanie wykonany z solidnych materiałów i umieszczony we właściwy sposób w odpowiednim miejscu. Aktualnie koszty montażu kolektorów słonecznych są dość zróżnicowane. Zależą one przede wszystkim od wybranych kolektorów, zastosowanych w trakcie pracy materiałów oraz od kosztu pracy fachowców.

schemat-kolektora

1 Comment so far

  1. Marian
    #1 Marian 16 marca, 2014, 12:10

    Dobra grupa pompowa w przypadku kolektorów to też ważna sprawa 🙂

    Odpowiedz

<