Rodzaje wentylacji

Rodzaje wentylacji

Rodzaje wentylacji

by 10 stycznia 2014 0 comments

Każdy budynek, każde pomieszczenie, nawet najmniejsze wymaga nieprzerwanej wymiany powietrza. Dzięki temu to “stare”, zużyte powietrze uchodzi, a na jego miejsce dostaje się świeże, mocno natlenione powietrze. Brak takiej wentylacji niesie za sobą szereg naprawdę nieprzyjemnych konsekwencji, których możemy doświadczyć nawet po kilku latach.

Do negatywnych skutków można z pewnością zaliczyć złe samopoczucie i senność. Podczas spalania w urządzeniach gazowych w takim pomieszczeniu może powstać czad, o którego trujących właściwościach nie trzeba nawet wspominać.

Niepoprawna wentylacja  powoduje, że w powietrzu znajduje się zbyt dużo wilgoci. Jest to idealne środowisko do rozwoju wszelkiego rodzaju grzybów i pleśni. Ma to negatywny wpływ na nasze zdrowie oraz kondycję całego budynku, który ulega stopniowemu zniszczeniu.

Wentylacja przebiegająca w niewłaściwy sposób to zła jakość powietrza wewnętrznego, którym oddychamy przez 70% czasu przebywając w pomieszczeniu. Pleśń, kurz, dymi, sierść – wszystko to ma niezwykle zły wpływ na nasz układ oddechowy i może powodować liczne choroby i alergie.

Rodzaje wentylacji

Normy obowiązujące w budownictwie mówią jasno: do pomieszczeń, w których przebywają osoby niepalące powinno się dostarczać 30 m³ świeżego powietrza na godzinę, a do pomieszczeń, w których przebywają osoby palące – nawet 50 m³/h.

Wyróżniamy dwa główne rodzaje wentylacji – wentylacja naturalna (powietrze naturalne procesy powodują, że powietrze się przemieszcza) oraz wentylacja mechaniczna (różnego rodzaju urządzenia zmuszają powietrze do ruchu ). Alternatywą pozostaje wentylacja grawitacyjna, jednak tylko niewielki odsetek osób jej używa.

Najpopularniejszym rozwiązaniem nadal pozostaje naturalna wersja wentylacji. Kanały wentylacji grawitacyjnej są stałym elementem w konstrukcjach budynków, a cały system pozbawiony jest dodatkowych środków na energię. Rosnąca świadomość spowodowała wzrost znaczenia poprawnej wentylacji wśród ludzi i w związku z tym coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie w swoich domach wentylacji mechanicznej.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<