Jak zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń zimą?

Jak zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń zimą?

Jak zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń zimą?

by 15 stycznia 2018 0 comments

Sezon grzewczy to okres, w którym szczególnie powinniśmy zadbać o prawidłową wentylację naszego domu czy mieszkania. Usuwa ona zanieczyszczenia i nadmiar wilgoci, a wyposażona w odpowiednie nawiewniki dostarcza świeże powietrze. Optymalny poziom wilgotności powietrza w okresie zimowym wynosi od 40 do 60 proc. Zbyt wysoka wilgotność powoduje rozwój pleśni i grzybów, które są szkodliwe dla organizmu.

Wentylacja domu zimą – dlaczego powinniśmy o niej pamiętać?

Wentylację mieszkania powinniśmy rozpocząć od najprostszego sposobu jakim jest wywietrzenie pomieszczeń. Okres zimowy nie sprzyja spędzaniu czasu przy otwartych oknach, warto jednak mieć na uwadze, że nawet kilku minutowe uchylenie okna sprawi, że wilgoć wydostanie się na zewnątrz, a suche powietrze przeniknie do wnętrza, nie ochładzając mebli i ścian.  Dzięki odpowiedniemu przewietrzeniu mieszkania unikniemy również parowania szyb wewnętrznych. Zjawisko to szczególnie występuje w okresie zimowym. Woda z wilgotnego powietrza skrapla się zwykle w zetknięciu z powierzchnią o temperaturze niższej niż otoczenie. Zauważalne jest to często na szybach, nieodpowiednio docieplonej wnęce okiennej lub narożach okien.  Zbyt wysoka wilgotność powietrza może mieć negatywne skutki zarówno dla zdrowia ludzi. Jakość powietrza w naszych domach ma istotny wpływ na nasze, samopoczucie, koncentrację czy efektywną naukę.

Jak pozbyć się wilgoci?

W pomieszczeniach, które szczególnie narażone są na niekorzystne działanie wilgoci warto zastosować specjalne ramki okienne zmniejszające proces powstawania mostka termicznego lub nawiewniki okienne, które umożliwią doprowadzenie powietrza do pomieszczeń nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Wyróżniamy następujące rodzaje nawiewników:

Nawiewniki higrosterowane posiadają sterowanie automatyczne, dzięki czemu działają samoczynnie. Czujnik poliamidowym wchodzący w skład higrometra dostosowuje wydajność wentylacji do poziomu wilgotności.

Nawiewniki ciśnieniowe dzięki funkcją samoregulującym, utrzymują stabilny mikroklimat w domu niezależnie od poziomu wilgotności powietrza zarówno wewnętrznego jak i zewnętrznego. Nawiewniki ciśnieniowe zabezpieczają pomieszczenia przed nadmiernym przechłodzeniem i podwyższonym zużyciem energii na jego ogrzewanie.

Nawiewniki sterowane ręcznie pozwalają użytkownikowi na samodzielne sterowanie. Wyposażone są w przesłony, których stopień otwarcia można dowolnie regulować, a tym samym decydować o ilości dostarczonego powietrza.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<