Wypadek przy pracy – jak uzyskać odszkodowanie?
by Instalacje budowlane 26 kwietnia 2016 0 commentsWypadek to zdarzenie, którego nie da się przewidzieć, a czasami nawet najbardziej dokładne przestrzeganie zasad BHP nie ustrzeże pracownika przed popełnieniem błędu lub nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności.
O ile w miejscu pracy istnieje wiele metod, zasad i przepisów, które ułatwiają dbanie o bezpieczeństwo, to już poza firmą takich zabezpieczeń nie ma. Potrącenie na pasach, wypadek samochodowy czy nawet zwykłe potknięcie może stać się źródłem problemów.
Dlatego warto zapoznać się z procedurą uzyskania odszkodowania, ponieważ jako pracownik, który uległ wypadkowi należy wykonać kilka podstawowych rzeczy.
Co jako poszkodowany musisz zrobić:
- Zgłosić wypadek pracodawcy
- Być obecnym przy tworzeniu protokołu powypadkowego
- Przedstawić swoje roszczenia
- Złożyć odpowiedni wniosek o odszkodowanie
- Pilnować terminów i oczekiwać potwierdzenia
Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić po zdarzeniu jest zawiadomienie swojego pracodawcy. Poinformuj również bliskich, że w razie braku tej możliwości z Twojej strony powinni zrobić to za Ciebie.
Kiedy „wypadek” zostanie uznany jako wypadek przy pracy? Musi być to zdarzenie nagłe, które miało miejsce na terenie zakładu pracy lub w drodze do niego. Jego następstwem jest uraz lub śmieć, a przyczyną czynnik zewnętrzny.
Dodatkowo potrzebny jest opis, czyli jego okoliczności, miejsce i czas. Jeśli przy wypadku byli świadkowie warto uwzględnić również ich oświadczenie. Poza tym potrzebne będą informacje od personelu medycznego udzielającego pomocy, oświadczenie od osób badających przyczyny wypadku oraz komisji sporządzającej protokół powypadkowy.
W tym miejscu możesz zwrócić się o pomoc do specjalisty ds. BHP lub radcy prawnego.
Jak wygląda protokół powypadkowy?
Powinien zostać złożony przez pracodawcę najpóźniej 14 dni od momentu, kiedy zgłosisz wypadek. Zawarte są w nim informacje dotyczące wypadku, ale pamiętaj że zawsze masz możliwość nie zgodzić się z wersją przedstawioną przez pracodawcę.
Jeśli zdarzenia spełnia warunki wypadku przy pracy możesz rozpocząć procedurę starania się o odszkodowanie.
Jakich dokumentów będziesz potrzebować?
Wszystkie dokumenty należy dostarczyć ZUS-owi, na tej podstawie zostanie podjęta decyzja o wysokości odszkodowania lub jego nieprzyznaniu.
Dokumentacja obejmuje: wypełniony wniosek z informacjami o Twoim pracodawcy (NIP, REGON lub pesel, seria i numer dowodu) i Twoje dane (NIP, pesel lub numer i serię dowodu). Poza tym potrzebny jest protokół powypadkowy, zaświadczenie o stanu zdrowia wystawione przez lekarza, a poza tym karta informacyjna z miejscu wypadku oraz dodatkowe oświadczenie osoby, której zgłoszony został wypadek.
W przypadku wypadków komunikacyjnych należy również uwzględnić numer rejestracyjny pojazdu oraz dane osobowe uczestników wypadku.
Bardzo ważne jest dostarczenie szczegółowej i dokładnej dokumentacji, ponieważ brakujące elementy mogą być podstawą do odrzucenia wniosku prze ZUS.
Nie ma jeszcze żadnego komentarza
Jeszcze nie skomentowano!
Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.