Remont łazienki – aspekty bezpieczeństwa

Remont łazienki – aspekty bezpieczeństwa

Remont łazienki – aspekty bezpieczeństwa

by 4 listopada 2015 0 comments

Remontując łazienkę lub budując pomieszczenie w nowym domu oprócz kwestii dotyczących wyboru rodzaju i koloru płytek czy armatury łazienkowej należy zwrócić uwagę na bardzo ważną kwestię, jaką jest bezpieczeństwo podczas remontu, a potem użytkowania łazienki.

Od czego zaczynamy?

Przed rozpoczęciem remontu warto pomyśleć o kilu ważnych zagadnieniach:

– jak będzie wyglądać rozmieszczenie poszczególnych urządzeń sanitarnych – toalety, zlewu czy kabiny prysznicowej?

– czy zachowane zostaną wszystkie wymogi związane z bezpieczeństwem – głównie w odniesieniu do elektryki?

– czy wszystkie sfery mające kontakt z wodą zostały odpowiednio zabezpieczone?

– jak chcemy zaprojektować oświetlenie główne i ewentualne oświetlenie dekoracyjne, np. podświetlenie lustra czy szafki?

– czy nasza aranżacja jest odpowiednia do wielkości łazienki?

Projekt a rzeczywistość

Projekt wymarzonej łazienki już przygotowany? Warto sprawdzić czy zostały zachowane odpowiednie odległości i zabezpieczenia, aby w trakcie remontu uniknąć rozczarowania.

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panuje duża wilgotność – najczęściej nie ma w niej okien i znajduje się wewnątrz mieszkania. Z tego powodu bardzo ważne jest zabezpieczenie wszelkich urządzeń elektrycznych.

Według przepisów minimalna odległość gniazdka elektrycznego od wanny lub kabiny prysznicowej powinna wynosić przynajmniej 60 cm.

gniazdko z klapkąOprócz zachowania odpowiedniej odległości warto też zainwestować w specjalne gniazdka, które są bardziej odporne na podwyższoną wilgotność – są one najczęściej oznaczone symbolem IP44. W asortymencie znajdziesz także gniazdka o wyższych parametrach. Poza tym gniazdka elektryczne montowane w łazience powinny być chronione przed zachlapaniem, a nawet zalaniem.

Do wyboru są różne rodzaje modeli, ale podstawą są gniazdka bryzgoszczelne z klapką lub gniazdka z uziemieniem i klapką dymną. W ten sposób zmniejszamy ryzyko zalania gniazdka.

gniazdko

Oprócz odległości gniazdka od wanny lub kabiny prysznicowej ustalona jest także wysokość gniazdka nad podłogą – minimalna wysokość to 120 cm. Z kolei włącznik światła musi znajdować się co najmniej na wysokości 140 cm.

Ważne! Jeśli w łazience masz zamiar używać kilku sprzętów elektrycznych pomyśl o zamontowaniu większej ilości gniazdek elektrycznych. W łazience powinny znaleźć się co najmniej 3 gniazdka, w tym jedno, które będzie stałym podłączeniem pralki, o ile mamy zamiar wstawić ją do łazienki.

Ochrona łazienki przed zawilgoceniem

Oprócz aspektów elektrycznych bardzo ważnym elementem jest również zadbanie o prawidłowe ocieplenie i system wentylacji w łazience, aby uniknąć w przyszłości pojawienia się pleśni i grzybów. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż ogrzewania podłogowego, ale równie dobrze sprawdzą się grzejniki wodne.

Ważne! Przed rozpoczęciem prac budowlanych zadbaj o skompletowanie potrzebnych narzędzi, materiałów oraz odzieży ochronnej.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<