Jak działa mikrofalowy czujnik ruchu?

Jak działa mikrofalowy czujnik ruchu?

Jak działa mikrofalowy czujnik ruchu?

by 7 października 2021 0 comments

Mikrofalowy czujnik ruchu pozwala automatycznie wykrywać przemieszczanie się osób, zwierząt, ale także elementów nieożywionych, np. pojazdów. Czujki tego rodzaju są szeroko wykorzystywane w przemyśle, transporcie oraz w systemach automatyki domowej. Mogą sterować oświetleniem, uruchamiać monitoring lub inicjować włączenie alarmu w przypadku zagrożenia. Co warto o nich wiedzieć? Przyjrzyjmy się bliżej czujnikom mikrofalowym.

Czujnik mikrofalowy – zasada działania

Jak wspomnieliśmy na początku, zasada działania czujnika opiera się na wykorzystaniu fal elektromagnetycznych. Urządzenie aktywnie emituje fale, dlatego czujki mikrofalowe nazywane są też czujnikami aktywnymi. Wykrywanie ruchu odbywa się na podstawie analizy fal, które powracają do urządzenia po odbiciu się od przedmiotów w obszarze detekcji. Jeśli fale wracają zniekształcone (mają inną długość niż te wysyłane), zostaje uruchomiona instalacja, z którą powiązana jest czujka.

Gdy czujnik wykrywa zmiany w odbiciu fal spowodowane przemieszczeniem się obiektu w polu detekcji, wykonuje określone działanie. Będzie to na przykład automatyczne uruchomienie oświetlenia, włączenie kamery, wykonanie zdjęcia, czy wysłanie informacji o zagrożeniu.

Czujnik mikrofalowy a czujnik PIR – najważniejsze różnice

Czujnik mikrofalowy działa aktywnie – urządzenia emitują fale elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości, a następnie analizują, czy po odbiciu się do otoczenia wracają zniekształcone. Czujnik PIR natomiast działają pasywnie – jego nazwa pochodzi od angielskiego zwrotu Passive Infra Red. Czujnik ruchu wyposażony jest w tym przypadku detektor podczerwieni – czujki PIR reagują na zmianę temperatury w polu detekcji. Z tego powodu rozpoznają tylko żywe obiekty. Nie mogą również działać w sytuacji, kiedy temperatura otoczenia jest zbliżona do temperatury ciała organizmów (powyżej 35 st. C). Czujki PIR nie rozpoznają także obiektów nieożywionych (np. robotów sprzątających), obecnych w polu detekcji.

Mikrofalowy czujnik ruchu – zalety i wady

Jakie zalety ma mikrofalowy czujnik?

  • Skuteczna praca niezależnie od warunków otoczenia (odporność na zmiany temperatury).
  • Szeroki zakres działania – czujka tego rodzaju ma możliwość rozpoznawania ruchu również za niewielkimi przeszkodami, urządzenia te charakteryzuje także szeroki kąt detekcji. Zwykle dostępna jest także możliwość regulacji obszaru pola wykrywania.
  • Uniwersalność zastosowań i duży wybór produktów (czujniki mikrofalowe są wykorzystywane w przemyśle, transporcie i logistyce, w systemach monitoringu, zarówno frmowych jak i prywatnych).

Za wadę czujników mikrofalowych można uznać możliwość zakłóceń powodowanych przez inne urządzenia, szczególnie te, które również emitują fale elektromagnetyczne (przykładem może być kuchenka mikrofalowa, telewizor, czy smartfon). Jednak by istotnie zakłócić działanie czujnika, urządzeń tych musiałoby być bardzo dużo, w bardzo bliskiej odległości. W większości typowych sytuacji (np. w domu) mikrofalowe czujniki działają bez usterek. Minusem jest również większy (w porównaniu z czujnikami na podczerwień) pobór mocy. Rekompensuje to jednak możliwość pracy w szerokim polu detekcji oraz rozpoznawanie ruchu przedmiotów nieożywionych.

Wiele urządzeń oferuje możliwość regulacji takich aspektów jak regulacja czasu załączenia odbiornika, pola detekcji, dzięki temu nadaje się do różnego typu pomieszczeń i przydomowych przestrzeni.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<