Przyłbica spawalnicza – jak wybrać najlepszą?

Przyłbica spawalnicza – jak wybrać najlepszą?

Przyłbica spawalnicza – jak wybrać najlepszą?

by 24 kwietnia 2019 0 comments

Przyłbica spawalnicza to inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Dobrej jakości przyłbica zapewnia również komfortowe warunki pracy. W związku z tym należy wybrać ją w pełni świadomie i jak najlepszej jakości. Dowiedz się, jakie cechy powinna mieć przyłbica spawalnicza, która zagwarantuje pełne bezpieczeństwo.

Czy zdecydować się na pasywną czy automatyczną?

Przyłbice pasywne wyróżniają się prostotą. W ich wypadku do zadań osoby spawającej należy podjęcie decyzji odnośnie tego, jaki filtr jest jej potrzebny, a następnie jego samodzielne umieszczenie na miejscu. Jest to rozwiązanie stosunkowo ekonomiczne, jednak z pewnością niepozbawione wad. Bezpośrednio po tym, jak wygaśnie łuk spawacz ma subiektywne odczucie ciemności. W związku z tym pojawia się pewien rodzaj dyskomfortu. Z kolei jeśli łuk spawalniczy będzie jaśniejszy, bądź będzie wyróżniał się niestabilnością, to może dojść do wystąpienia bólów w obrębie oczu.

Wszystko zależy od metody spawania. W przypadku MMA – w otulinie, lub migomatem, zwykle w pełni zadowalająca i wystarczająca jest właśnie przyłbica pasywna. Mimo wszystko również w takich warunkach wszelkie przyłbice automatyczne wyróżniają się szeregiem zalet. Z kolei w przypadku spawania TIG koniecznością jest przyłbica aktywna, która wpływa nie tylko na poprawę komfortu, ale również bezpieczeństwo.

Zasady działania przyłbicy automatycznej

Jak sama nazwa wskazuje jest to przyłbica, w której sterowanie odbywa się w sposób zautomatyzowany. Całość sterowana jest za pośrednictwem specjalnych czujników optycznych, jak również elektromagnetycznych. W momencie, gdy spawacz zapala łuk, dochodzi do aktywacji czujnika optycznego, z którego informacja zostaje przekazana do ekranu. Takie przyłbice wyposażone są w ekrany ciekłokrystaliczne, które w zależności od intensywności wykrytego łuku, ustawiają się w odpowiednim położeniu. W momencie, gdy dojdzie do wygaszenia łuku lub spadku jego intensywności, czujniki tak kierują obrazem, aby został on odpowiednio rozjaśniony, co z pewnością jest niezwykle wygodne dla spawacza. Czujniki elektromagnetyczne znajdujemy jedynie w najlepszych przyłbicach spawalniczych. Ich reakcja oparta jest o zmianę przebiegu linii sił pola, a nie na sam łuk.

Jeśli chcemy nabyć przyłbicę samościemniającą, to koniecznie należy uwzględnić występujący w niej czas reakcji, klasę optyczną ekranu, jak również szybkość rozjaśniania się. Niezwykle istotna będzie również liczba zamontowanych czujników. Zakup takiej, która posiada tylko jeden może okazać się ryzykowny, gdyż może on nas zawieść. W związku z tym konieczne są co najmniej dwa. Mimo wszystko osoby, które zajmują się spawaniem zawodowo i wymagają perfekcyjnej ochrony i wygodnej pracy, najlepsze będą przyłbice wyposażone w cztery sensory.

Wyposażenie dodatkowe

Wybranie przyłbicy wyposażonej w opcję nawiewu stanowi zdecydowane zwiększenie komfortu pracy, które sprawdza się w przypadku dłuższych operacji. W tej sytuacji nawet ciepłe powietrze, które się porusza i pozwala na wymianę w obrębie maski zmniejsza uczucie gorąca spawacza. Jest to rozwiązanie wykorzystywane chętnie przez spawaczy zawodowych.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszym, który zostawi komentarz.

<