Dlaczego wentylacja jest tak ważna?

Dlaczego wentylacja jest tak ważna?

Dlaczego wentylacja jest tak ważna?

by 7 lutego 2015 4 komentarze

To pytanie bardzo często pojawia się na różnego rodzaju forach internetowych, w rozmowach z projektantami i budowniczymi. Czemu warto dbać o wentylację? Czy nie wystarczy regularne otwieranie okien i wietrzenie pomieszczeń?

Zdecydowanie nie. Otwieranie okien, wietrzenie pomieszczeń nigdy nie będzie czynnością regularną. Czasem ze względu na zbyt niską temperaturę na zewnątrz coś takiego nie będzie zwyczajnie możliwe. Warto zatem zatroszczyć się o inne metody wentylacji i wyposażyć swój dom w specjalne urządzenia do cyrkulacji powietrza. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak kluczowa jest to kwestia, także dla zdrowia mieszkańców danego budynku.

Wentylacja powietrza jest bardzo istotna nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w biurach i komercyjnych budynkach. Jeżeli w danym miejscu gromadzi się wiele osób, obowiązkiem właściciela danego budynku powinno być zapewnienie jak najlepszych warunków dla odwiedzających. Wentylatory stanowią swego rodzaju filtr między powietrzem znajdującym się w budynku, a tym na zewnątrz. To dzięki nim powietrze, które wpada do budynku jest nowe i oczyszczone.

Wyróżnić można kilka rodzajów wentylatorów. Przywołany zostanie tu podział zastosowany na stronie Bk Business. Zatem wyróżnić możemy:

wentylatory domowe – wspomagają one wentylację grawitacyjną. Ich głównym zadaniem jest usuwanie niepotrzebnego powietrza, zanieczyszczeń i dużych ilości wilgoci. Mają one bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. W często zamykanych pomieszczeniach, bez wentylacji gromadzi się bardzo dużo wilgoci. Może to skutkować pojawieniem się w pomieszczeniu różnego rodzaju bakterii, co zwłaszcza w przypadku zamieszkujących pokój dzieci, może mieć wręcz katastrofalne skutki. Taki rodzaj wentylatorów powinien być montowany nie tylko w domach, ale także w biurach czy szkołach.

wentylatory przemysłowe – to specjalne urządzenia przeznaczone przede wszystkim do pomieszczeń w zakładach produkcyjnych.

kanałowe– używane do wentylacji nawiewno-wywiewnej. Ich zaletą jest to, że nie wymagają częstego przeglądu, a mogą działać praktycznie przez cały czas.

kominkowe – przykładem może być np. termostat

dachowe – instalowane na dachach

Zły montaż wentylatorów czy ich nieodpowiedni dobór w stosunku do pomieszczenia może powodować m.in.:

– wystąpienie pleśni

– częste parowanie szyb i luster

– rosnący poziom wilgoci.

Skutki tego mogą być katastrofalne dla zdrowia mieszkańców. Może to prowadzić to różnego rodzaju alergii, uczulenia, bólów głowy czy senności.

Zła wentylacja może mieć także inne, negatywne skutki. W małych pomieszczeniach, gdzie występuje ryzyko dużego poziomu wilgoci, np. w łazienkach, może się zdarzyć, że metalowe elementy pomieszczenia zaczną się niszczyć z powodu rdzy.

Przy wyborze wentylacji warto zapoznać się z opiniami fachowców np. z BK Business. Oferta prezentowana w sklepie jest bardzo szeroka. Warto zatem skonsultować się ze specjalistami. Wszystko po to, by uniknąć potem wielu problemów, szkodliwych przede wszystkim dla zdrowia domowników.

4 komentarze

 1. Darek
  #1 Darek 9 lutego, 2015, 15:41

  Ja w swoim domu nie zadbałem o wentylację i do dzisiaj tego żałuje. Moja nastoletnia córka ma mały pokój, w którym siedzi zamknięta. W pewnym momencie na suficie zaczął wchodzić grzyb, tragedia…

  Odpowiedz
 2. sympoziz
  #2 sympoziz 10 lutego, 2015, 21:42

  Słaba sytuacja. U mnie chcieli zamknąć kiedyś biuro, ze względu na zarazki w powietrzu. Koleżanka czasem dostawała ataków astmatycznego kaszlu w czasie pracy

  Odpowiedz
 3. dorka31
  #3 dorka31 12 lutego, 2015, 08:39

  Nic tylko skarżyć szefa albo właściciela budynku! Jak można w ogóle dopuścić do takiej sytuacji? Wystarczy poczytać w Internecie, choćby na stronie tego Bk business, by się przekonać jak ważna jest to kwestia. No ale tu jest Polska, tu lepiej zaoszczędzić na wentylacji, niż zadbać o zdrowie pracowników…

  Odpowiedz
 4. Andrzej_Wielicki
  #4 Andrzej_Wielicki 12 lutego, 2015, 10:15

  Ludzie nie zdają sobie sprawy jaka odpowiedzialność na nich ciąży, gdy budują dom czy właśnie budynek użytkowy. Wszystkiego trzeba dopilnować, o wszystko trzeba się zatroszczyć. Nie można żadnej kwestii zaniedbać.

  Odpowiedz

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wszystkie inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.

six + 16 =